Posledním představením v soutěžním klání o Komedii roku se v neděli stalo drama s komediálními prvky Dealer's Choice, které do Pardubic přivezlo pražské komorní Dejvické divadlo.

Pokerová vášeň

Pardubičtí diváci měli možnost nahlédnout do světa šestice mužů, které spojuje jak pracovní povinnosti, tak vášeň pro hazardní hru – poker.
Majitel prosperující restaurace Stephen, jeho syn Carl a zaměstnanci podniku se každý týden scházejí ve sklepě stravovacího zařízení, kde dlouho do noci hrají poker.
Někteří prohrávají, jiní vítězí, zdá se ale, že nikdo není se svou situací úplně spokojen.
A co teprve, když se jednoho večera do hry zamíchá nevinně vypadající Ash, který je ve skutečnosti profesionálním hráčem?

Inscenace režiséra Jiřího Pokorného staví na dvou základních pilířích. Prvním je vtipně a svižně napsaný text hry, druhý (v tomto případě klíčový) pilíř je herecká souhra všech zúčastněných. „Nehraj s kartami, hraj s těmi druhými,“ říká jedna postava Marberovy komedie a herci jakoby tuto radu uposlechli. Hlavně díky jejich souhře se podařilo vytvořit inscenaci, která přesahuje obvyklou škatulku moderní konverzační komedie. Třeba celá druhá polovina představení se odehrává za pokerovým stolem, přesto jí herci dokázali dát potřebnou dynamiku. Ačkoliv s odchodem větší části postav začíná rytmus inscenace trochu pokulhávat, vážně laděný konec ukazuje, že detailní vykreslení vztahů mezi postavami mělo svůj účel.

Vyrovnané výkony

Jmenovitě je z herců nejvýraznější Václav Neužil, který ztvárnil postavu naivního číšníka Mugsyho. Neužilova postava má být evidentně nesnesitelná a herec ji dokáže v tomto duchu inscenovat. Role Mugsyho má i velký komediální potenciál a Neužil se dokázal takřka ve všech okamžicích uhlídat a neuchýlit se k přehrávání.

K nejzdařilejším ovšem patří i výkon Davida Novotného. Role distingovaného majitele restaurace mu sedí a bílý oblek mu sluší stejně jako fotbalový dres v seriálu Okresní přebor. Novotný rozehrává svou figuru do několika poloh, ve kterých osciluje mezi puntičkářem pečlivě se starajícím o svůj podnik a zapisujícím všechny odehrané pokerové partie, a člověkem toužícím pomoci nejen svému synovi, ale i svým zaměstnancům. Z postavy je cítit opravdovost a jakýsi těžko popsatelný pocit smutku.

Relativně upozaděný zůstává oproti svým jiným kreacím Ivan Trojan, což je ale dáno tím, že v roli profesionálního hráče se příliš nesluší ukazovat ostatním své emoce.

Text Patricka Marbera je zárukou kvality a dobré herecké a režijní ztvárnění může hru posunout od běžné tragikomedie k zajímavému a ojedinělému divadelnímu zážitku. A Dejvickým se to povedlo.

„Můj celý život je hazard,“ říká herečka Luba Skořepová

Pardubice – Maskotem Grand Festivalu smíchu se stala herečka Luba Skořepová (na snímku), která dosud nechyběla na žádném z dvanácti ročníků této pardubické divadelní přehlídky nejlepších komedií. Tentokrát byla patronkou představení pražského Dejvického divadla Dealer's Choice (Kdo rozdává, rozhodne), které bylo k vidění ve Východočeském divadle v neděli večer.

„Vždycky v Pardubicích říkám, že ten, kdo se směje, tak mládne. Je vidět, že jste zase mladší než před rokem,“ přivítala se již tradičně s návštěvníky Grand Festivalu smíchu Luba Skořepová.

„Každý říká, že jsem stále mladší“

„Já jsem se u vás asi taky infikovala, protože každý říká, že jsem stále mladší. Pak dělám, co můžu, abych vypadala staře. Teď jsem si například opatřila hůlku a když mi někdo tvrdí, že jsem omládla, tak začnu pajdat. Čerstvě jsem navíc upadla v dabingovém studiu, kde jsem si nevšimla schodů. Ale už jsem se z toho nejhoršího snad vybabrala,“ líčila populární herečka.
„Příští rok, pokud tady na tom světě ještě budu a já doufám, že ano, že to ten pan ředitel nahoře zařídí, chci na vás vidět trochu víc vrásek. Jinak vám tu zruší penze a domovy důchodců,“ žertovala Luba Skořepová.

Ta obecenstvu prozradila i to, že má na svém kontě novou divadelní hru o konci světa.

„Zatím to opravdu vypadá, že rok 2012 je takový divný. Aby nenastal konec světa, dělejte hodně mimina, co možná nejvíc a upevňujte rodiny, protože to je základ všeho. Když budou děti milovat rodiče a ty zase naopak děti a rodiče své staré rodiče, bude to mnohem lepší,“ pokračovala stálá patronka Grand Festivalu smíchu.

Skořepová držela palce hazardu

Herečka tentokrát držela palce představení, v němž významnou roli hrál hazard.
„Můj celý život je hazard. Ale karty moc nemusím. Ty uznávám jen u těch, kteří jsou na ně školení a jasnovidní,“ uzavřela dobrá duše pardubické přehlídky nejlepších divadelních komedií. 

(Lukáš Dubský, Pavla Štorková)