Začátek nové divadelní sezony přinesl velký zážitek divákům v Domě kultury Chvaletice. V neděli sem totiž zavítalo legendární Divadlo Járy Cimrmana.

Diváci spatřili jedenáctou hru Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka, která nese název Blaník. Jevištní podobě známého českého mýtu předcházel klasický cimrmanovský seminář. Ten se tentokrát týkal Cimrmanova vztahu k historii, ale došlo i na krátkou ukázku z Mistrovy loutkové epopeje Blaník.

Publiku se představení velmi líbilo. Toho si všiml i představitel ústřední role husitského velitele Veverky z Bitýšky Zdeněk Svěrák.
„Diváci byli výborní. My jsme ještě nerozehraní, protože Blaník ve Chvaleticích byl teprve druhým představením této divadelní sezony. Byli jsme tedy ještě nerozcvičení, ale diváci nám šli vstříc. A myslím, že i my jsme jim udělali radost. Bylo jim to vidět na očích,“ svěřil se Deníku Zdeněk Svěrák.

Svěrák tu byl poprvé

Divadlo Járy Cimrmana je známé tím, že hodně cestuje. Každý rok navštíví také spousty menších měst. Svěrák si ale prý dokáže v navštívených místech zachovat přehled.

„Nám to nesplývá. Třeba Chvaletice, to je místo, kde jsem v životě nebyl. V neděli jsem zde hrál poprvé. Při předchozích návštěvách našeho divadla zde hrál Láďa Smoljak. Já když přijíždím k tomu divadlu či kulturáku, tak si vzpomenu, jestli jsem tam někdy hrál. Také si jednotlivá místa pamatuji podle toho, jak jsou pořadatelé pohostinní.

Ve Chvaleticích nám třeba do šatny připravili minerálku, jinde nám dají obložené chlebíčky nebo koláče, ale někde taky nedostaneme nic. To si člověk pamatuje. Ale nejvíc si pamatujeme, jací byli diváci. Zajímavé je, že báječní diváci jsou třeba v Trhových Svinech,“ prozradil oblíbený herec.

Zkušební sezona

Letošní divadelní sezona je první, kterou divadlo absolvuje bez svého dlouholetého člena Ladislava Smoljaka, který zemřel na začátku června ve věku 78 let. Odchod jednoho z autorské dvojice Smoljak – Svěrák se promítne i do chodu divadla.

„Letošní sezona bude taková zkušební. Uvidíme, jestli diváci budou chtít vidět představení, ve kterém nebude hrát ani jeden z autorů. Omezili jsme v této sezoně počet představení. Zatímco loni jsme hráli 26 nebo 27 představení měsíčně, tak teď jsme to stáhli na 20. Ale já ve všech hrát nemůžu, takže asi čtyři představení měsíčně budou beze mě. Třeba v Českém nebi mou roli Komenského nastudoval také Miloň Čepelka. To je herecká hvězda našeho souboru, tak já doufám, že si diváci ani nevšimnou, že tam nejsem,“ pravil Zdeněk Svěrák.

Jak to bude vypadat v dalších hrách, ještě Svěrák prozradit nechtěl. „To je zatím tajemství. Pracujeme na takovém překvapení. Na akci, která se jmenuje Synové pomáhají otcům. A to je tak všechno, co bych k tomu momentálně řekl,“ nechal se slyšet Zdeněk Svěrák.

Diváci viděli ve Chvaleticích Zdeňka Svěráka v roli Veverky z Bitýšky. Zatímco třeba Ladislav Smoljak měl i svou neoblíbenou hru – nerad účinkoval ve hře Lijavec – u Svěráka byste neoblíbenou roli hledali marně.

„Já si třeba někdy říkám: a jéje, dnes se hraje Němý Bobeš. Pak si ale v duchu nadávám, že jsem ohrnoval nos a ono je to přitom pěkné představení. Nejvíc se asi těším na Záskok, ale jinak mám ty role asi stejně rád,“ uvedl Svěrák.

Do Chvaletic Svěrák zavítal se svými kolegy Janem Kašparem, Petrem Bruknerem, Bořivojem Pencem a Genadijem Rumlenou, kteří se představili v dalších rolích.

Lukáš Dubský