Hra zachycuje dětství a dospívání Karla s Josefem, zájem Karla o svět a o druhé a zachycuje také jeho lásku ke dvěma ženám. „Pro mě je klíčovým momentem inscenace a také i silným okamžikem v životě bratří Čapků záblesk Karlova vzplanutí k mladé Olze Scheinpflugové,“ řekl v této souvislosti Martin Františák, který tvrdí, že k Čapkům pojal důvěrný až oddaný vztah. „Jsou to postavy, které mám rád a snad jim i nějak rozumím, a chtěl bych, aby toto zažil i divák,“ pokračuje režisér.

Člověčenství

Martina Františáka v díle Karla Čapka fascinuje neustálá obava ztráty člověčenství ve světě. „On varoval před tím, čím jsme a stáváme se tím. Společnost nám nenabízí svobodu a dialog, ale vytváří z nás roboty a mloky,“ uzavírá Martin Františák, který v hradeckém Klicperově divadle v roce 2003 režíroval vlastní hru Nedobrý. O pět let později pak – opět jako hostující režisér – inscenoval hru Viléma Mrštíka Paní Urbanová.

Dramaturgie hry Věc Čapek se ujala Markéta Bidlasová, scénu navrhl Jan Štěpánek, kostýmy Marek Cpin. Hudbu složil Jiří Hájek. V roli Karla Čapka se představí Jan Sklenář, jeho bratra Josefa bude hrát Josef Čepelka.

Zítřejší premiérové představení na hlavní scéně Klicperova divadla začíná v devatenáct hodin.

Vernisáž na úvod

Zítřejší premiéře bude od osmnácti hodin předcházet vernisáž výstavy fotografií výstava vynikajícího českého fotografa Bohdana Holomíčka. V Galerii U Klicperů ve foyeru divadla představí snímky, které mapují zákulisí zdejší scény, jednotlivá představení i atmosféru každoročních divadelních festivalů.

Výstava fotografií Bohdana Holomíčka v Galerii U Klicperů potrvá do 2. dubna.

(čtk, fri)