Důstojný ráz měl Galavečer smíchu ve Východočeském divadle, na němž byly oceněny nejlepší divadelní komedie loňského roku.
Cenu studentské poroty  převzal herec pražského Divadla pod Palmovkou Dušan Sitek, který v komedii Sex noci svatojánské ztvárnil postavu profesora Leopolda.
„Je to krásný pocit, když člověk těsně před šedesátkou obdrží ocenění za sex. Jsem rád, že se v Divadle pod Palmovkou dělají inscenace, které dokážou zaujmout i mladé diváky,“ sdělil
Dušan Sitek.

Cenu Komedie diváků si na pardubickém jevišti převzal ředitel mladoboleslavského divadla František Skřípek za inscenaci Zločin v Posázavském Pacifiku. „Moc si tohoto ocenění vážíme. Je to cena diváků, pro které se divadlo hraje,“ pravil František Skřípek.

Radost z vítězství měl i Martin Tanko, člen vedení pražského Divadla Kalich,  které na boleslavské inscenaci spolupracovalo. „Naše představení mají u diváků úspěch. Protože jsme ale chtěli získat nějaká ocenění, spojili jsme se s boleslavským divadlem. Jsem rád, že se to povedlo,“ vtipkoval Martin Tanko.

Za Václava Neužila, který získal Cenu za nejlepší mužský herecký výkon přehlídky v inscenaci pražského Dejvického divadla (DD) Dealer's Choice, převzala ocenění ředitelka DD Eva Měřičková.

„Vašek nemohl přijet, protože hraje. Doufám, že to letos není jeho poslední cena, protože je nominován na Thálii,“ dodala ředitelka DD. 

Herci z Dlouhé ceny 'ládovali' do tašek

Galavečer smíchu ve Východočeském divadle si opravdu užili. Aby ne, když posbírali hned tři  ceny na celorepublikové přehlídce nejlepších divadelních komedií – Grand Festivalu smíchu.

Řeč je o Martinu Matejkovi a Michaele Doležalové, kteří do Pardubic dorazili jako vyslanci hry pražského Divadla v Dlouhé Naši furianti. „Poslali nás proto, že jsme nejsympatičtější a jediné kladné postavy,“ vysvětlovali s úsměvem na rtech herci, kteří v inscenaci ztvárnili manžele Františka a Terezku Fialových.

Na jevišti Východočeského divadla se objevili hned třikrát. Poprvé převzali cenu odborné poroty a dary hned začali „ládovat“ do předem připravených tašek. „Vůbec jsme tuto cenu nečekali. Děkujeme porotcům za celé divadlo. A protože kritici vždycky něco kritizují nebo rozdávají, rozhodli jsme se udělit Cenu Františka a Terezky Fialových v kategorii Nejlepší kritička roku v dospělé kategorii mezi ženami Janě Paterové,“ konstatovali shodně oba herci, kteří jedinou ženu v odborné porotě obdarovali stylově pardubickým perníkem.

Podruhé přebírali cenu pro nejlepší ženský herecký výkon přehlídky za Kláru Sedláčkovou-Oltovou, která v Našich furiantech ztělesnila jejich dceru Kristýnu.

„My jsme její adoptivní rodiče, ale ona má v Pardubicích své skutečné. Máme je pozdravovat, ale i celé Pardubice a divadlo, kde před třiceti lety začínala jako baletka,“ žertovali divadelní rodiče.
Potřetí si připravili tašky na cenu Komedie roku. „Opět jsme to nečekali. Děkujeme za divadlo i za všechny furianty odborné i studentské porotě, divákům a počítači, že to všechno tak dobře sečetl. A protože bumerang nezahodíš, věřím, že se tu takhle hezky sejdeme i v příštím roce,“ poznamenal Martin Matejka.

„Na ceny jsme si nachystali jednu igelitku a dvě velké tašky z vietnamské tržnice. Klidně by se nám do nich vešli i další,“ smál se pražský herec.