Dnešní letní projekce pod širým nebem patří válečnému dramatu Kód Enigmy. Za vynikající herecké výkony byl nominován hned na osm ocenění Oscarů.
Divák se dostává do doby, kdy nejen ve Velké Británii, ale v celém světě zuřila druhá světová válka. Je povolán tým vědců, géniů, kteří mají rozluštit speciální kód a válku tak ukončit.

Heslo: přísně tajné

Operace této skupiny je však tajná. V jejím čele stojí profesor matematiky a kryptoanalytiky Alan. Jeho roli si zahrál známý herec Benedict Cumberbatch, kterého diváci mohou znát především jako seriálového Sherlocka Holmese. Podaří se sherlockovskému matematikovi rozluštit nejdůležitější kód v historii války, když sám skrývá před světem vlastní tajemství?

„V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga. Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu," napověděl promotér Pardubického letního kina Pernštejn Jan Motyčka.

Zítřejší projekcí zůstaneme ještě u hollywoodských trháků. Pro velký úspěch se bude znovu zdarma promítat od 21 hodin mírně erotický film Padesát odstínů šedi.

Osudové setkání

Studentka literatury Anastasia je „šedá myš" s nízkým sebevědomím, pravý opak tajemného podnikatele Christiana Greye, jehož přišla vyzpovídat pro článek do školního časopisu. To ale netušila, co se z jejich vzájemné přitažlivosti vyvine…

(mm)