Automatické mlýny v Pardubicích, které projektoval architekt Josef Gočár, ovládnou umělci.
V mlýnech končí výroba a uvolněné prostory v období května až června majitel objektů propůjčí pro pořádání kulturních akcí.
„Připravujeme sérii kulturních událostí, které by se tam měly odehrávat od konce května do konce června," řekl dramaturg pardubického Divadla 29 Zdeněk Závodný.

Divadlo Gočár

Potvrzeno již je muzikálové představení Divadlo Gočár, které napsal Miloš Orson Štědroň. Diváci se mohou těšit na zpívající architekty 20. století, hlavními postavami hry jsou vedle Josefa Gočára i Pavel Janák a Josip Plečnik. V předběžném programu je i vystoupení Automatického improvizačního orchestru, volného seskupení hudebníků, kteří se zabývají improvizací.

„Jsme rovněž pořadatelé regionální části festivalu Tanec Praha. Jedno představení bychom rádi uvedli právě v prostoru Gočárových mlýnů," podotkl Zdeněk  Závodný.
Ředitel pardubických mlýnů Tomáš Kolda potvrdil, že společnost GoodMills je nápadu nakloněna.

„V objektech již je téměř všechno vyklizeno, zbývá odvézt asi pět procent techniky. Běží jen sušička na krupičku a balicí linky," vysvětlil Tomáš Kolda.
Součástí festivalu má být i seminář na téma, jak mlýny v budoucnu využít. Firma zatím nemá kupce.

Další využití?

„Chceme, aby veřejnost zažila netradiční kulturní zážitek v netradičních prostorách a zároveň otevřít téma o využití Gočárových mlýnů," sdělil Deníku Zdeněk  Závodný.
Akce se nejspíš uskuteční v horním patře objektu, kam se vejde až 150 návštěvníků. Pořadatelé budou muset zajistit podlahy, protože v nich jsou otvory pro rozvod mouky.
Automatické mlýny vznikly v letech 1911 až 1925 a patří k dominantám města.

Stavba vychází z anglosaské tradice a charakterizuje ji režné zdivo z tmavých a světlých cihel.