V pořadu Hvězdy, jak je neznáte se mnohdy nebál jít až na hranici možností a jeho záměr se mu vyplatil.

Zejména náročnou árií z opery Nápoj lásky Mistr diváky přesvědčil, že je stále ještě ve výborné formě.

„Bylo to takové moje salto mortale. Jsem rád, že to mám docela úspěšně za sebou,“ konstatoval Karel Gott, který přidal i spontánní vítězné gesto.

Společně s druhým hostem programu, zpěvákem Karlem Štědrým, zavzpomínali na slavná léta legendárního pražského divadla Semafor a vzdali hold Osvobozenému divadlu. Karel Gott se pak v Ideonu na chvíli proměnil i v Elvise Presleyho. Směsí jeho skladeb vyzdvihl starý dobrý rokenrol a dokonce přidal taneční kreace! „Jak se vyplatilo, že jsem si nechal udělat novou kyčel. Hned můžu projevit lásku k rokenrolu,“ usmíval se nejúspěšnější představitel tuzemské hudby všech dob.

Ten během večera zanotoval celou řadu svých hitů, jako byly například pecky Stokrát chválím čas, Oči sněhem zaváté, C’ est la vie, Cesta rájem, Dám dělovou ránu či Trezor.

Nechyběl ani blok písní hudebního skladatele Karla Svobody, v němž zazněly také písně Paganini, Lady Carneval či Včelka Mája (ta v česko–německé verzi).

Karel Štědrý potěšil publikum písněmi Babeta, Honky Tonky Blues, Zuzana, Tereza či Milenci v texaskách, i když zde trochu zaváhal s textem.

Oba umělci živě komunikovali s obecenstvem a reagovali na dění v sále. Jako bonus přidali vtipy o blondýnkách, tenorech i židovské anekdoty.

Nenaplnila se ani obava některých diváků z moderátora Václava Daniela Kosíka, který oba Karly přivezl. Ten se tentokrát omezil jen na jejich uvedení a zmizel ze scény. Jak Gott, tak Štědrý dokázali, že bavit publikum umí i bez něj.

O Karlu Gottovi (www.encyklopedie.seznam.cz)


Karel Gott se narodil 14. července 1939 vPlzni. Vmládí toužil stát se malířem apo ukončení školní docházky se vPraze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) voboru elektromontér. Během účňovských let se věnoval své druhé velké lásce – hudbě azpěvu. V50.letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák – amatér aúčastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil už vroce 1957, tedy vdobě, kdy vČeskoslovensku stále ještě doznívala éra swingu arock´n´roll bylo možné slyšet snad jen vklubech (Akord klub, Reduta). Uporoty sice zcela propadl, avšak dostalo se mu mimořádné nabídky na angažmá vpražských tanečních kavárnách, kde tehdy hrály ktanci ty nejlepší české orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání vČKD tak stačil ještě poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

Počátky jeho působení

V roce 1958 získává první místo v soutěži amatérských zpěváků, ale teprve až v roce 1960 definitivně odchází z ČKD a věnuje se profesionálně již pouze zpěvu. Na pražské státní konzervatoři studuje až do roku 1963 operní zpěv u prof. Karenina (žáka nejslavnějšího ruského pěvce všech dob – Šaljapina) a do roku 1966 potom dálkově. První opravdové úspěchy ovšem nepřicházejí nijak rychle, u publika budí spíše smíšené a kontraverzní pocity, obecenstvo si těžko zvyká na jeho projev, který se zcela vymyká zažitým trendům v tehdejší taneční hudbě, která tehdy v Česku byla ještě i začátkem 60. let příliš ve stínu staré doby. Teprve až éra twistu v letech 1962 – 64 přinesla do české pop music výrazné oživení ze kterého vzešlo mnoho hvězd a hvězdiček, přestože drtivá většina z nich časem zapadla. Byla to však také šance, na kterou čekal i Karel Gott. Éra divadel malých forem, v nichž se rodila moderní populární hudba.

První úspěchy

V roce 1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do toho nejslavnějšího, tehdy ještě nového divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. A právě tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho karieře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho píseň „Oči sněhem zaváté“, z autorské dílny Semaforu, stává doslova dynamitem, když je vyhlášena absolutně největším hitem roku. S mnohými dalšími hity se Karel Gott poprvé ocitá na samotném vrcholu a je vyhlášen Zlatým slavíkem 1963, což pro něho znamená doslova raketový start.

Americké angažmá

V roce 1965, po odchodu ze Semaforu zakládá se svými novými spolupracovníky textařem a skladatelem – bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo a stává se její hlavní hvězdou až do roku 1967, když je divadélko rozpuštěno a Karel Gott odchází na 7měsíční angažmá do Spojených států (Las Vegas). Končí tak éra začátku 60. let a také začátků Karla Gotta, doba prošpikovaná celou plejádou hitů, nastává čas odejít „na zkušenou“.

Růst popularity

Koncem 60. let je už éra divadel malých forem a jejich písniček pryč, jejich největší sláva vzala za své. V pop music vzniká pozdější styl zvaný „střední proud“ nebo-li „mainstream“. (Rok 1967, kdy Karel Gott pobývá v USA je také na mnoho let už jediným rokem, kdy se podařilo jeho největšímu „rivalovi“, Waldemarovi Matuškovi mu „ukrást“ cenu Zlatého slavíka). Ze Spojených států se Karel Gott vrací jako úplně vyměněný, pryč je náhle ten poněkud nejistý, skromný mladík. Přichází úplně nový Karel Gott, dokonalý a sebevědomý profesionál, který o třídu převyšuje své kolegy. Po počátečních úspěších v USA, Kanadě, východní i západní Evropě, kde mu vychází jeho první (a hned zlaté!) album a kdy jeho jméno začíná zdobit ozdobný přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“, se s plnou vervou pouští do nové práce také na domácí scéně. Opět jsme svědky jednoho hitu většího než druhého, je tu doba slavné Lady Carneval, skladby složené jedním z nejčastějších spolupracovníků Karla Gotta - Karlem Svobodou. V tomto období pak popularita Karla Gotta dosáhla mezinárodního rozměru do té míry, že jí nebylo možné ignorovat. Nic na tom proto nezměnily ani srpnové události roku 1968 a nástup tzv. normalizace. Roku 1977 podepsal Antichartu.

Zlatá éra Karla Gotta

V 70. a 80. letech pokračuje hvězdná dráha Karla Gotta lemovaná desítkami těch nejvýzamnějších ocenění, zlatých, stříbrných, diamantových a platinových desek, které sbírá doslova jako „na páse“, včetně Zlatých slavíků. Vystupuje ve vrcholné formě doma, stejně jako jinde v Evropě, v zámoří i Asii, cestuje od jednoho konce světa ke druhému, svůj repertoár rozšiřuje prakticky na všechny žánry, od popu, před lidovky až po klasikou hudbu. Vydává jeden hit za druhým, jedno album stíhá druhé, stejně jako TV show, ale dokonce se objevuje i v několika celovečerních jak hraných, tak dokumentárních filmech.

V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Česku i v zahraničí dosahuje vrcholu a kulminuje, na domácí scéně mu vůbec poprvé roste mohutná konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušuje dobu jeho kralování, a koncem 80. let ustupuje zpět. Mnozí upadli v zapomnění a tak je Karel opět na vrcholu. V roce 1989 slaví těsně před revolucí své 50. narozeniny, stává se pomalu zpěvákem v letech, který má ta nejlepší za sebou, neusiluje za každou cenu o první příčky v hitparádách mladých, naopak dává přednost pečlivějšímu a decentnějšímu výběru repertoáru před líbivostí.

Zamýšlený konec kariéry

V roce 1990 se rozhoduje ukončit svoji kariéru a pořádá mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl však tak velký, že své rozhodnutí přehodnocuje. Není pochyb o tom, že by změna politického režimu a nové možnosti, kdy většina „normalizačních“ hvězd upadla v zapomnění, případně se začala věnovat podnikání, měla nějaký vliv na oblibu Karla Gotta. V roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stává nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch slavil ještě v letech 1995 a 1997). Během 90. let se věnuje také stále víc své druhé lásce – malování a své obrazy mimořádně úspěšně vystavuje v Česku i v zahraničí. V obnovené anketě Zlatého slavíka „Český slavík“ obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes (2007). Celou dekádu úspěšných 90. let završuje famózním koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Číně před 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.

Na své dřívější úspěchy navazuje i v současnosti a nové příznivce si získává dokonce i mezi nejmladší generací, v době, kdy ty největší staré legendy zůstávají a nové hvězdy se mají teprve narodit.