Jedenáctý ročník Grand Festivalu smíchu lámal návštěvnické rekordy.
Podle slov ředitele pořádajícího Východočeského divadla (VČD) Petra Dohnala dorazilo na přehlídku nejlepších divadelních komedií více než osm tisíc návštěvníků.

„Je to poprvé, co jsme překročili osmitisícovou hranici,“ konstatoval Petr Dohnal.
„Potěšilo mě, že odborná i studentská porota hodnotila soutěžní inscenace velmi vysoko. Také diváci se podle mého názoru dobře bavili,“ poznamenal ředitel VČD.

Žánrová pestrost

„Líbila se mi žánrová pestrost soutěžních komedií. V některých předchozích ročnících jsem měl sice pocit, že se výborně bavím a hodně směji, ale některá představení mi splynula. Nyní jsem měl dojem, že jsem schopen jednotlivé komedie oddělit a zaujmout k ním nějaký postoj,“ nechal se slyšet Petr Dohnal.
„Těšilo mě, že se na festivalu objevily různé komedie – od těch situačních přes stylizované až po hudební,“ dodal ředitel pořádajícího divadla.

„Domnívám se, že diváci mohli získat ucelený obraz o tom, v jakém stavu česká divadelní komedie je,“ řekl Petr Dohnal, jehož mrzelo snad jedině to, že některé činoherní komedie, jako třeba zlínské Ruské loto nebo českobudějovická Slepice, v tak silné konkurenci trochu zapadly.

„Jsem přesvědčen o tom, že to nebyly špatné komedie, ale bohužel asi nemohly konkurovat takovým výpravným inscenacím, jako byla brněnská Škola základ života, která získala titul Komedie roku 2010 a Komedie diváků, nebo třeba mladoboleslavské představení Dědeček automobil, které ocenila studentská porota,“ podotkl ředitel VČD.

Velký rozruch vyvolala na festivalu inscenace královéhradeckého Klicperova divadla Noc oživlých mrtvol.
„Je dobře, že se toto představení na Grand Festivalu smíchu objevilo. Nemůžeme zastírat, že takové divadlo existuje, navíc když je ceněno odbornou kritikou. Myslím, že Noc oživlých mrtvol asi nikoho nenechala chladným, což je v pořádku. Samozřejmě někomu tento druh humoru může být blízký, jinému vůbec. Jako celek mělo hradecké představení zcela jistě svou uměleckou hodnotu, byť bych se osobně vyhnul některým situacím, jako třeba byl reálně vypadající kolaps jednoho z členů souboru, kvůli němuž diváci volali záchranku,“ prohlásil Petr Dohnal.

Toho velmi potěšil i mimořádný úspěch členky Východočeského divadla Martiny Sikorové, která dokázala obhájit loňské vítězství v kategorii Cena za nejlepší ženský herecký výkon přehlídky.

„Z toho ocenění jsem byl hodně překvapený, ale výkon Martiny Sikorové byl skutečně výjimečný. Měl jsem z něj velkou radost. A Martině toto ocenění moc přeji, protože na sobě skutečně velmi tvrdě pracuje. Řekl bych, že je jedna z vůbec nejpracovitějších, které v současné době v pardubickém divadle máme,“ vyjádřil se Petr Dohnal.

„Martina Sikorová v sobě pochopitelně má velký talent, ale ta její pracovitost představuje podle mého názoru tak osmdesát procent úspěchu. To ona velmi rychle pochopila a je vidět, že její výkon jde s každým představením nahoru. Je radost se na ni dívat,“ neskrýval radost ředitel Východočeského divadla.
Ten byl spokojen rovněž s doprovodným programem Grand Festivalu smíchu.

Našli nové diváky

„Potěšilo mě, že se zvyšuje také zájem diváků o nesoutěžní představení. Pro nás je velmi důležité, že i tyto inscenace si nacházejí svého diváka. Děláme to proto, abychom do divadla přilákali nové návštěvníky, kteří zatím do našeho divadla nechodí. Věříme, že pokud je tyto inscenace zaujmou, začnou se v budoucnu zajímat i o to, jaká představení se odehrávají v kamenném divadle, zkrátka, že návštěva kulturních akcí se pro ně stane přirozenou potřebou,“ uzavřel Petr Dohnal.