Ti se v roce 1957 rozhodli sehrát divadelní hru Aldo Benedettiho Dobrou noc, Patricie.

„Obsazení mužských rolí bylo jasné, ale neměli herečku do hlavní role. Někdo přišel s nápadem, že pod Zebínem v bývalém Prostředním Mlýně žije slavná filmová a divadelní herečka, kominda, která hrála s Vlastou Burianem a Oldřichem Novým, Věra Ferbasová. Slovo dalo slovo, velice ráda přijala," vypráví nám bývalý starosta a sám nadšený ochotník Ivan Matějka.

Ze statku chodila Ferbasová do Jičína pěšky, pěstovala tam zeleninu, měla tam psy, kočky, drůbež a dokonce kozu. U Šuků se stavila na pivko a cigaretku.

„Tady se podřídila režimu ochotnického divadla. Zpátky na Prostřední Mlýn ji vozil režisér doktor Morand. Mně bylo tehdy 21 roků, v kuse jsem nehrál, ale můj otec zajišťoval nápovědu. Velice se s Věrou Ferbasovou sblížili. Otec byl kuřák, ona taky. Vzpomínám, jak mu říkala. Františku, dáme si jednu a hned si šli zakouřit," pokračuje ve svých vzpomínkách.

Věra Ferbasová byla krásná žena a tak nás zajímá, jak ji tehdy vnímal mladý Ivan Matějka. „Perfektně, já z ní byl unešený. Když mi podala ruku, byl jsem u vytržení, povídali jsem si spolu," probírá se nahlas v myšlenkách.

Divadlo se odehrálo třikrát v Jičíně a pak s ním ještě Jičíňáci hostovali. Bohužel, v dalších kusech už Ferbasová neúčinkovala.

„Pak odešla do Ládví. V roce 1964 ještě natočila s Krejčíkem Penzion pro svobodné pány a v roce 1977 svůj poslední film Jáchyme, hoď ho do stroje. Když hrála v Jičíně, bylo ji 44 roků. Od roku 1942 nehrála, několik let žila v Jičíně se svým manželem architektem Josefem Pálkou. Je s podivem, že tak dlouhou dobu o ní nebyl zájem," pozastavuje se Ivan Matějka.

Televize točí v Jičíně

Česká televize Ostrava v rámci natáčení svých zajímavých medailonů o našich známých hercích navštívila v minulých dnech Jičín. Ve svém programu má totiž natočení filmu o populární divadelní a filmové herečce Věře Ferbasové, která se narodila před 100 lety – 21. září 1913 v Sukoradech u Hořic. Její rodiče pocházeli z Jičína, ona sama zde prožila své dětství a k věčnému spánku je uložena na jičínském hřbitově.

V roce 1957 na pozvání místních ochotníků divadelního spolku J.K. Tyl si s nim zahrála v italské veselohře Dobrou noc Patricie, kde ztvárnila hlavní roli.

Všechny tyto okolnosti budou pojaty do připravovaného filmu, natáčelo se ve škole v Sukoradech, před jičínskou sokolovnou, u jejího hrobu a nechybí rozhovor s pamětníky. Film natáčí režisér Zábranský a do vysílání druhého programu ČT půjde 5. listopadu.