Nástroj z roku 1833 z dílny varhanáře Josefa Jirušky opravil Jan Karel ze Sázavy u Žďáru nad Sázavou.

Rekonstrukce začala v srpnu a trvala pět měsíců. Kolaudace opraveného nástroje se uskutečnila ve středu a provedl ji organolog královéhradecké diecéze, varhanní mistr Václav Uhlíř.

„Na nástroj v Býšti jsem jezdil hrát již v době mládí, ještě dříve, než jsem vůbec začal varhanní hru studovat. Pamatuji si, že bylo docela obtížné něco z nástroje vyloudit. Teď po opravě je radost za varhany zasednout. Dvou– manuálový mechanický nástroj má pěknou dispozici a jednotlivé rejstříky znějí malebnými měkkými tóny,“ uvedl Václav Uhlíř, jenž nástroj rozezvučel variacemi a improvizacemi na vánoční písně a koledy.

Nástrojů od Josefa Jirušky, jenž působil zejména na Pardubicku, se do dnešních dnů zachovalo poskrovnu.

 „Kromě Býště je to tady na Holicku nástroj ještě ve Velinách, který shodou okolností prošel generální opravou před necelými dvěma lety,“ sdělil Václav Uhlíř a dodal, že celkové náklady opravy býšťského nástroje přesáhly částku sto tisíc korun.

„Při opravě jsme museli pracovat na několika důležitých věcech. Předně došlo k vyčištění a seřízení traktury. Opravy se dočkal vzdušnice a také píšťaly. Některé jsme museli dokonce nechat vyrobit nové,“ řekl k opravě varhanář Jan Karel, jenž rekonstrukci realizoval.

Opravy nástrojů v kostelích královéhradecké diecéze probíhají zejména díky grantům obou krajů.

„Pardubický kraj má zásluhy v této oblasti dlouhodobější, kraj Královéhradecký je s podporou oprav varhan teprve na začátku. Doufám, že teď po krajských volbách zůstane vše při starém a královskému nástroji, jak se varhanům často říká, zůstanou nakloněna i nová vedení obou krajů,“ poznamenal organolog královéhradecké diecéze Václav Uhlíř.

(Lukáš Peška)