VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historii můžete poznávat i hmatem. Díky desítkám replik

Pardubice - Nová výstava Proti proudu času přiblíží Pardubicko v pravěku a raném středověku.

20.11.2015
SDÍLEJ:

Hlava kozlíka na svých více jak 6000 let nevypadá. Umělecké ztvárnění je doslova hravé a natolik nadčasové, že až připomíná současnou komiksovou postavičku.Foto: Archiv Východočeského muzea Pardubice

Ve Východočeském muzeu vrcholí přípravy na otevření nové expozice Proti proudu času – Pardubicko v pravěku a raném středověku. Na tajemnou a dobrodružnou cestu do minulosti se první návštěvníci zámku vydají příští týden v úterý v 17 hodin, kdy se koná verznisáž.


Vedle pěti set originálních artefaktů uložených ve skleněných vitrínách expozice zahrnuje i repliky vybraných předmětů, které mohou návštěvníci brát do ruky. „Je to například replika avarského opasku, který byl zrekonstruován podle nálezu v Blatě, nebo avarská šavle," uvedl archeolog František Janošek Kašpárek. Dále jsou k osahání připraveny keramické nádoby, slovanské helmy, sekery či římské spony.

Soumrak hrobů

Se strachem a symbolem smrti si archeologové pohráli při přípravě části věnované popelnicovým hrobům z doby bronzové, jejichž výzkum má v Pardubicích dlouhou tradici. Ještě ve 30. letech byly keramické nádoby s ostatky nalézány v neporušeném stavu, v jednom hrobě jich může být umístěno až čtyřicet, nebo také jen jedna. „Pak se prohloubila orba na padesát, šedesát centimetrů a nyní jsou tyto hroby často rozvláčeny, zbude jen obrovské množství zlomků," pohovořila o konci popelnicových hrobů archeoložka Kristýna Bulvová. Ta byla také přítomna jednomu ze vzácných nálezů, který je součástí výstavy.

V létě roku 2013 byla pří výzkumu v Třebosicích objevena keramická plastika kozla. Zpodobňuje hlavu, krk a část trupu a vystupovala z okraje nádoby. „Vznik artefaktu je možné datovat do období kolem roku 4400 před Kristem. Jeho unikátnost spočívá v tom, že na území Čech zatím nebyla žádná takto precizně zhotovená figurka nalezena," vysvětlila Kristýna Bulvová, která je nadšená z toho, že obec Třebosice se plastikou kozla inspirovala a přijala ji v letošním roce do svého obecního znaku. „Je úžasné pozorovat, jak příběh starý šest tisíc let ožívá," dodala archeoložka.

Příběh kozlí hlavy je jen jednou z částí bohatého dědictví, které tu zanechaly generace žijící na Pardubicku v pravěku. Nalezeny byly také zlaté šperky, bronzové spony, jantarové ozdoby, železné i bronzové sekery a samozřejmě keramické nádoby.

Takzvané depoty, laicky řečeno poklady, se často nacházejí podél cest. „Jsou to takové úkryty z raného středověku. Banky nebyly, tak v případě krizového stavu či pro bezpečnost, se zakopávaly kemamické nádoby plné mincí," popsala archeoložka Kristýna Bulvová. Význam depotů ale není ještě zcela objasněn, badatelé se o něj přou už od začátku minulého století. Důvody k jejich ukládání byly i rituální.

Archeologicky nejbohatším nalezištěm v regionu je oblast mezi Pardubicemi a Chrudimí, takzvaná mikulovická planina. Významné objevy byly učiněny v Mikulovicích, Jesenčanech, Blatě, Třebosicích. Směrem na sever jsou to zase Opatovice a Libišany. Díky spojení moderní technologie a vědeckých poznatků bude návštěvník expozice vtažen přímo do prostředí halštatské usedlosti, jejíž pozůstatky byly nalezeny u Opatovic nad Labem.

Uvidí, v jakých stavbách tehdy lidé žili, a jaké nebezpečí pro ně představovaly záplavy. V jiném videu zase spatří, jak se naši předci oblékali. V herní části si mohou děti i dospělí na „pískovišti" sami vyzkoušet práci archeologa.

I pro nevidomé

Součástí expozice je také hmatová stezka Hmatem do pravěku, která zprostředkuje prohlídku zrakově postiženým. Pro ně je připraven i speciální katalog s reliéfními obrázky a průvodním slovem v Braillově písmu.

Nová expozice Proti proudu času vznikla díky projektu Zvýšení atraktivity a rozšíření návštěvnických služeb v areálu Zámku Pardubice, který začal již v roce 2009 a je z velké části hrazen z evropských peněz. Jeho celkový objem činí 29,6 milionu korun, přičemž dotace z Evropské unie je 17,7 korun, zbytek hradí Pardubický kraj jako investor.

Archeologická expozice si vyžádala 5,7 milionu korun. Umístěna je v prostorách zámku, které doposud nebyly veřejnosti přístupné.

Autor: Pavlína Roztočilová

20.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Chvojka.

Poražený voleb: Na Titanicu se stále hraje a zpívá

Miloš Zeman a Andrej Babiš

Čeká nás obtížné sestavování vlády i test kvality demokracie

Děti, rodiče a učitelky se sešli na Kloboukovém bále

Pardubice - Mateřská škola nábřeží Závodu míru v Pardubicích připravila první akci v letošním roce, na které se setkali rodiče, děti a zaměstnanci školky.

Propadák zažila nejen ČSSD. Kraj jako svou baštu ztratili i lidovci

Pardubický kraj - Parlamentní volby potvrdily, že na rozdíl od komunálních - a částečně krajských - nejsou o osobnostech, nýbrž o stranách.

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Pardubice – Podruhé v sezoně prohráli hokejisté Pardubic s Chomutovem, znovu jim dva góly vstřelil kapitán Pirátů Michal Vondrka. Právě on rozhodl utkání 16. kola Tipsport extraligy, když necelé dvě minuty před koncem duelu vstřelil vítězný gól. Dynamo prohrálo v Chomutově 2:3.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Devět stran se dostalo do Poslanecké sněmovny, což přináší při vyjednávání složitou pozici. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš již včera obeslal všechny lídry úspěšných politických partají s žádostí o schůzku. A dnes se již někteří představitelé sjíždějí do Průhonic, jiní však Babiše odmítli. Prezident Miloš Zeman dnes také potvrdil, že lídra ANO pověří sestavením vlády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení