Pardubice – Housle mu tatínek v pěti letech pořídil, aby zkrotil jeho dětskou zlobivost a temperament zaměřený na hry se sirkami raději využil nějakým smysluplným způsobem. Ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí. Dnes patří houslista Václav Hudeček k mezinárodní interpretační elitě. Za zásluhy o český stát v oblasti kultury získal státní vyznamenání.

Vystoupil v nejprestižnějších koncertních síních po celém světě. Včera houslového mistra mohli vidět i návštěvníci pardubického Domu hudby.

„V Pardubicích jsem rád, mám to tu spojené s mými začátky před čtyřiceti lety. Jezdil jsem sem jako pravidelný host. Pardubické publikum je vždy úžasné. V minulosti tu byl neoficiálním šéfdirigentem Josef Vlach, protože Libor Pešek jezdil všude po světě. Josef Vlach je legendární osobnost, vážím si ho. Do určité míry jsem byl i jeho žák, protože mi dával cenné rady,“ vzpomíná na dobré zážitky v městě perníku Václav Hudeček.

Na včerejším koncertu zazněly kromě Mozarta i skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. „Nutno podotknout, že Mendelssohn napsal tento koncert ve věku pouhých třinácti let,“ upozornil houslový virtuos.
Koncert se odehrál přesně 42 let po úspěšném vystoupení Hudečka s londýnským Královským filharmonickým orchestrem, kdy mu bylo pouhých patnáct let.

„O den později mi jeden z nejslavnějších houslistů dvacátého století David Oistrach nabídl, abych se stal jeho žákem,“ připomíná Hudeček důležité výročí.

Pátým rokem spolupracuje Hudeček s komorním orchestrem Barocco sempre giovane, který ho doprovodil i na koncertu v Domě hudby. „Mladý orchestr založil před pěti lety profesor pardubické konzervatoře Josef Krečmer, který je můj dobrý kamarád. Pozval mě, jestli bych si s nimi nezahrál na Kuksu. Myslel jsem, že to bude jednorázová záležitost, ale když jsem orchestr viděl, tak jsem poznal, že všichni jsou náhodou úspěšní absolventi mojí letní akademie. Když jsem slyšel, jak perfektně precizně hrají, tak se mi nechtělo zůstat u jednoho koncertu. Od té doby jsme zahráli 60 koncertů, natočili CD,“ vysvětlil Hudeček.
Jeho letní houslová akademie v Luhačovicích letos oslavila již třináctý ročník. Významná podpora mladé nastupující interpretační generace Hudečka velmi baví.

„Mám z toho radost, mí bývalí absolventi tam dnes posílají svoje žáky,“ usmívá se houslista. „Usilujeme o to, aby se Česko prezentovalo jako současná kulturní velmoc. Doufám, že se mladým talentům dostane podpory. Bylo by velkou hanbou, kdyby ne,“ dodala Hudečkova okouzlující manželka Eva, spisovatelka a bývalá herečka.

V současnosti hraje Václav Hudeček na nástroj italského houslaře Josefa Guarneriuse del Gesú z roku 1726. „Měl jsem půjčené stradivárky, pojištěné na 18 milionů korun, ale ty jsem musel vrátit. Mé nynější housle jsou však po hudební stránce žádanější,“ uzavřel Hudeček.

Pavla Svítková