Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudební jaro začíná pod tatkovkou filharmonie

Pardubice - Svátek hudby začíná už v pátek večer v Sukově síni Domu hudby Dvořákovým dílem Stabat Mater. Prestižní festival potrvá až do 1. května.

2.4.2010
SDÍLEJ:

Ředitel Komorní filharmonie Pardubice Vojtěch StříteskýFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro (PHJ) opět přichází. Svátky hudby se letos konají ve dnech 2. dubna až 1. května už po dvaatřicáté. Novinkou ovšem je, že je poprvé pořádá Komorní filharmonie Pardubice. To nám také potvrdil její ředitel Vojtěch Stříteský.

„Loni nás náš zřizovatel – magistrát města požádal o kompletní zabezpečení tohoto jarního festivalu hudby a my jsme pochopitelně na to reflektovali kladně. Přirozeně, že v době krize, která není jen celosvětová, dotýká se i financí krajských, městských a tak dále, to není tak snadné. Navíc, když Pardubické hudební jaro v posledních letech nemělo příliš velkou návštěvnost. Trochu pociťujeme, že není tak pevně ukotveno a je nutno ho zařadit zpátky do potřebného kvalitativního kontextu jiných pardubických kulturních akcí. Pravda je i to, že nabídka koncertního života v Pardubicích je velká a nejde jen o soukromé agentury, které dnes nabízejí vážnou hudbu, ale je tu i další festival, abonentní cyklus souboru Barrocco sempre giovane, prostě pořadatelů je hodně a nám se zdá, že těch ctitelů klasické hudby a návštěvníků koncertů je stále stejná skupina. Rozhodně nemáme prostředky na to, abychom udělali obrovský festival, oslovili další cílové skupiny, přizvali nové zájemce a klienty, i když pro to děláme, co je v našich silách. Myslím, že tento ročník bude dobrou odpovědí na to, zdali festival může do budoucna žít. Jistě, že opustit něco, co má dvaatřicetiletou tradici, by byla věčná škoda.“

Koncertů je sice méně, zato se špičkovými interprety, zajímavostí je, že ze čtyř koncertů se na třech představí pardubičtí filharmonikové.
„Stáli jsme před otázkou, jak festival vůbec pojmout, protože v posledních letech šlo spíše o přehlídku komorních souborů. Rozhodli jsme se ho udělat jinak - méně pořadů, zato však větších, interpretačně a produkčně náročnějších, a to z jistých organizačních důvodů, ale i proto, abychom lépe zajistili návštěvnost. Naší filozofií bylo realizovat co nejkvalitnější program s co nejlepšími interprety, a to se myslím podařilo. Jistě, někdo může namítnout, že ze čtyř programů, na třech účinkuje Komorní filharmonie. Ale to nám nevadí, bude totiž hrát i dílo Antonína Dvořáka Stabat Mater, které v našem podání zazní v Pardubicích poprvé. Dále je tam ojedinělý projekt s Východočeským divadlem – Amadeus a Zpěv lásky a svobody, koncipovaný pořad, který jsme si sami vymysleli a napsali. Jak vidíte, na festival přicházíme s něčím úplně jiným, než jsou naše abonentní koncerty. Takže to není tak, že bychom PHJ nějak ošidili, naopak vytvořili jsme nové projekty.“

Velkou událostí jistě bude i samostatný recitál Dagmar Peckové, že?
„Jistě, bude se věnovat tomu, v čem podle našeho názoru dosáhla mezinárodní ohlas, a to sice písňové komorní tvorbě. V jejím podání například zazní Dvořákovy Cikánské melodie, moravská lidová poezie v tvorbě Leoše Janáčka, ale navíc v rámci 200. výročí narození Roberta Schumanna zazpívá i jeho cyklus Láska a život ženy. V duchovní kantátě Stabat mater se nám podařilo soustředit čtyři výrazné sólisty Národního divadla v Praze, pardubického rodáka Jiřího Sulženka, Jaroslava Březinu, Kateřinu Jalovcovou a Marii Fajtovou. Kromě nich bych rád vyzvedl i účast Českého filharmonického sboru se sbormistrem Petrem Fialou. Není náhodou, že sbor je považován za nejlepšího interpreta oratorní literatury 19. století, takže bude velkým přínosem celého koncertu, který nastudoval šéfdirigent Marko Ivanovič. Návštěvníci Pardubického hudebního jara se mohou těšit i na Shafferova Amadea, proslaveného Formanovým filmem. Navazujeme tak na skvělou spolupráci s Východočeským divadlem, která slavila úspěchy například v inscenacích Medea či Na miskách vah a těšíme se na výsledek dalšího režijního vedení Michaela Taranta. Vzorec naší spolupráce se bude odvíjet od již zažité praxe, že totiž v některých mimořádných představeních bude účinkovat Komorní filharmonie Pardubice živě a v dalších reprízách bude využívána naše nahrávka, kterou jsme připravili pro tento účel. V tomto roce budeme hrát na pěti představeních a zajíždíme i na festival do České Třebové.“

Čím vyvrcholí hudební svátky?
„Prvního května koncertem nazvaným Zpěv lásky a svobody. Původně jsme ho chtěli pořádat v přírodním plenéru Kunětické hory, ale nezískali jsme tolik prostředků, takže zůstáváme doma, v Sukově síni Domu hudby. Koncert bude mít určitě též velké kouzlo, vždyť program je poutavý a přitažlivý. Akcentuje jednak první květnový den, přímo vyzývá k oslavě jara, lásky, ale i 65. výročí od skončení druhé světové války a nechybí ani podtón – dvousté výročí narození Karla Hynka Máchy. Celý program je plný nádherných skladeb, jakou jsou Zamilovaní ze Slovácké suity Vítězslava Nováka, nechybí Vivaldiho Jaro a mimo jiné i v Pardubicích poprvé uvedená suita Johna Williamse, dobře známá ze Spielbergova filmu Schindlerův seznam se sólistou, absolventem pardubické konzervatoře, houslistou Vítkem Chudým. Všechny skladby jsou pak propojovány s uměleckým přednesem. Věřím, že koncert přispěje k jarní náladě, pohodě a radosti.“

Zahájení pardubických hudebních svátků patří v pátek od 19.30 hodin v pardubickém Domě hudby jednomu z nekrásnějších děl světové hudební kultury, velkolepé kantátě na středověký text – Stabat Mater.

Milada Velehradská

2.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení