Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I dnes se na plesech stávají různé absurdní situace, říká šéf divadla

Pardubice - Východočeské divadlo o víkendu uvedlo premiéru inscenace Hoří, má panenko!, která pojednává o jednom hasičském bále, volbě královny krásy a rozkradené tombole.

6.12.2016
SDÍLEJ:

Premiéra hry Východočeského divadla Pardubice Hoří, má panenko! Na poslední chvíli musel na jeviště zaskočit i sám režisér Petr Novotný.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Divadelní podobu slavné filmové tragikomedie Miloše Formana Hoří, má panenko! uvedlo o víkendu v premiéře Východočeské divadlo.

ROZKRADENÁ TOMBOLA

Podle dramatizace Vladimíra Morávka tuto inscenaci o plese, volbě královny krásy a rozkradené tombole nastudoval s pardubickými herci režisér Petr Novotný.

„Přestože v hospodách a kavárnách prosedím spoustu hodin, plesy a bály ne-jsou mým šálkem kávy. Nejsem stavěný na to, aby mě někdo nutil tančit na parketě, kde bych si nechal okopávat nohy," usmíval se Petr Novotný, jehož však fascinuje atmosféra plesů.

„Baví mě pozorovat, jak se na nich lidé chovají, jak se vyvíjí nálada od mrtvého bodu na začátku přes různé peripetie až k mrtvému bodu na konci. Protože skoro vůbec nepiji alkohol, mám na rozdíl od některých kamarádů tu strašlivou nevýhodu, že vydržím být střízlivý a vidím tak řadu těch chudáků ve chvílích, kdy by možná ani nechtěli být viděni," konstatoval režisér pardubické inscenace, který do role jednatele hasičského sboru Ladislava Smaže obsadil ředitele Východočeského divadla Petra Dohnala.

„Při zkoušení Hoří, má panenko! jsme se docela dobře bavili, i když bylo těžké vychytat všechny vtipy ze slavného filmu Miloše Formana tak, aby fungovaly rovněž na divadelním jevišti," podotkl Petr Dohnal.

Ten prý dříve na plesy moc nechodil. Až do té doby, než se stal ředitelem Východočeského divadla.

„Najednou jsem se stal jejich spoluorganizátorem a ašel si v nich zálibu. Uvědomil jsem si, že i na takových akcích se člověk může dobře pobavit," poznamenal Petr Dohnal, podle něhož přípravy na plesy i dnes do značné míry korespondují s tím, o čem pojednává nová pardubická inscenace.

ABSURDNÍ SITUACE

„Běžně nastávají různé absurdní situace, kdy například herec, který má část plesu moderovat, nepřijde uvádět tombolu, protože se někde zapovídá. V příběhu, o němž Hoří, má panenko! vypráví, je opravdu hodně pravdy," potvrdil ředitel Východočeského divadla.

Ten si prý na plesech, které organizují pardubičtí kumštýři, občas nějakou krušnou chvilku zažije.

„Třeba když jedna naše kolegyně hodila do osudí tomboly i neprodané losy. Najednou jsme měli asi o tisíc lístků víc. Tehdy hro-zil strašný skandál, protože se mohlo klidně stát, že bychom z osudí hodiny tahali losy, které si nikdo nekoupil. Naštěstí mě napadlo doprodat zbytek tomboly a dobře to dopadlo," oddychl si tenkrát Petr Dohnal.

„Přiznám se, že plesy moc v lásce nemám. Ve Velkém Beranově nedaleko Jihlavy, kde jsem deset let bydlel, měly podobný průběh jako v Hoří, má panenko!. Párkrát jsem na nich byl, ale moc si je nepamatuji. Už ani nevím, co se na nich odehrávalo. Vím jenom to, že jsem se pak vždycky probudil doma," vtipkoval Milan Němec, který v pardubické tragikomedii ztělesnil postavu hasiče Josefa Maliny.

KDE JE FŮRA PÍSKU?

„Na parketu jsem na vesnických bálech moc nebýval, možná až k ránu, ale to si nevybavuji. To se mi doneslo jen z vyprávění ostatních návštěvníků. V tombole jsem vždycky utratil spoustu peněz. Jednou jsem vyhrál fůru písku. Tehdy jsem nevěděl, co si s ní mám počít, protože jsem neměl ani chalupu a ani děti, které by si tam mohly chodit hrát s lopatičkami a kyblíčky. Dodnes jsem si ji nevyzvedl, tak doufám, že mi ji tam ještě někdo hlídá," žertoval Milan Němec.

To jeho kolegyně Lída Vlášková, která si zahrála Marii Okápkovou, prý paní Štěstěnu vůbec nepokouší.

„Přestože v představení lístky do tomboly mám a vlastně lžu, že jsem si žádné nekoupila, abych je nemusela darovat, tak já jsem si na plesech žádné nepořizovala, protože jsem tušila, že nikdy nic nevyhraji," svěřila se Denku Lída Vlášková.

„Kdysi jsem jezdívala na vesnické koňské bály. To byl vždycky neuvěřitelný zážitek. Tehdy se tam také volila královna krásy jako v našem představení. Zajímavé bylo, že se do této soutěže hlásily ty nejošklivější dívky. Ty nejkrásnější jsem pak potkávala někde úplně jinde. Proto to většinou dopadlo tak, že vítězem se stal nějaký muž převlečený za ženu," podotkla pardubická herečka.

NEVYJASNĚNÁ ZÁHADA

Její kolegyně Veronika Macková, která si vysloužila roli nekorunované krásky bálu Smažové, prý plesy nevyhledává. „Neúčastním se jich, protože neumím tancovat. Byla jsem snadna jednom na Moravě, a to kvůli mé babičce. Bylo to tam hodně veselé, všichni si dávali panáčky do jedné, pak druhé a potom i třetí nohy. Také jsem se do této zábavy trochu zapojila. Jak jsem se tehdy dostala domů, mi je dodnes záhadou," uzavřela Veronika Macková.

Autor: Tomáš Dvořák

6.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení