Jedna z tříd v kuklenské základní škole, kde Český chlapecký sbor našel střechu nad hlavou, patří od začátku března jednou týdně kursu zpívání pro nejmenší.

Devět kluků a holčiček, které na hodinu doprovázejí většinou matky, sice sotva chodí, ale muzika jim je zjevně velmi blízká. Poslouchají Martina Sedláčka za klávesy i zpěv Jennifer Beynon Martinec a chytají rytmus se zázračnými ozvučnými dřívky v rukou.

Talent ve hvězdách

„V tomto věku ještě nelze mluvit o nějakém čistém zpívání – dokonce ani talent u takto malých dětí neumíme rozeznat,“ přiznává sbormistr Českého chlapeckého sboru Jakub Martinec. „Na osmnáctiměsíčních dětech je ovšem úžasné nasazení, se kterým do nových, zajímavých věcí jdou, a jak rychle se učí.“

Jakub Martinec to ostatně vidí na své podobně staré dceři Ele, která ozvučná dřívka a později ani šejkr plný řinčivých kuliček prakticky nepustí z ruky.

Dobře intonuje, podupává malou nohou a baví se.

Matematika ve hře

Nejen hra je ovšem smyslem zdejších kursů zpívání pro nejmenší. „Známe výsledky zajímavých výzkumů, podle kterých kvalitní hudební průprava dětí už od osmnácti měsíců působí na celkový rozvoj osobnosti a schopností například v matematice,“ říká v této souvislosti Martin Sedláček z Českého chlapeckého sboru, který se dětem v kursech věnuje.

Zpívání pro osmnáctiměsíční děti je u Českého chlapeckého sboru zatím novinkou. Současný první kurs potrvá do konce školního roku. V září pak začne druhý, opět desetitýdenní, v němž mohou najít místo jak „nové“ děti, tak ty, které chtějí v současné přípravě pokračovat.

„Jakkoliv to není naším prvotním úmyslem, potěší nás, pokud se mezi nejmenšími žáčky kursů zpívání pro nejmenší najdou nové posily pro Český chlapecký sbor,“ říká na závěr s nadějí sbormistr Jakub Martinec.