Malebný Pardubický kraj nabízí hned ze začátku festivalové sezony jednu z nejpozoruhodnějších tuzemských hudebních přehlídek. Festival, kterému jde především o českou hudbu slyšenou českýma ušima. Původně lokální večírek s živou hudbou JamRock.

„Vše začalo jako klasický venkovský festival, ale zároveň se podařilo, abychom se této škatulce vymkli hned v prvním ročníku. Tehdy totiž přijelo téměř deset tisíc lidí,“ vzpomíná na začátky akce, která se letos uskuteční již po páté, pořadatel Libor Pavlata. „Od té doby máme stabilní základnu okolo 12 tisíc návštěvníků. A protože nenafukujeme, jako to dělají některé další letní festivaly, jsou to údaje bez personálu a lidí od kapel. Navíc jsme jeden z mála festivalů, který nezaznamenává pokles návštěvníků,“ dodává.

Podle Palaty je to dáno i tím, že velké hudební přehlídky si dnes musejí své postavení těžce hájit. Chybí jim komornější atmosféra. A to je možná důvod, proč se tam účinkujícím tak dobře hraje.

„Mám JamRock moc rád. Je tam cejtit domácí, pohodová atmosféra, proto ho podporuji. Pokud nepřijdou sibiřské mrazy nebo tsunami, tak jeho návštěvníci vydrží fakt hodně,“ svěřuje se Márdi, frontman skupiny Vypsaná Fixa.

K místu má zpěvák dokonce osobní pouto, protože dříve se živil rozvozem cigaret a na benzínce, kde kapela pravidelně zastavuje, dostal od svého bývalého šéfa padáka. „Vždycky si na to vzpomenu, přesto se do těch končin rád vracím“ vypraví. Márdiho slova o věrnosti fanoušků potvrzuje i pořadatel, který vzpomíná, jak jednou nad ránem potkal veselící se skupinku festivalových návštěvníků. „Tehdy byly asi tři a půl stupně nad nulou a deštivo, tak jsem se ptal, jestli jim to nevadí. A oni mi odpověděli: Tady je hnusně furt, tak co bysme nešli si zapařit,“ líčí úsměvnou historku Pavlata.

V minulých letech měl festival žánrově rozdělenou dramaturgii tak, že čtvrtek patřil metalovým kapelám, pátek alternativě a sobota se nesla v odlehčeném duchu popu.

Letošní ročník ale bude postaven na jiném modelu, který se má přenést přes tyto škatulky a dát prostor kvalitním českým kapelám.

Polovina z účinkujících proto bude reprezentovat špičku současné hudební produkce, na druhé straně pak dostanou šanci začínající a nadějné projekty, jejichž jména doposud laická veřejnost nezná.

Výběr účinkujících

„Vzali jsme všechny kapely z předchozích čtyř ročníků a nechali lidi, ať si sami zvolí, koho chtějí vidět na pódiu,“ popisuje Libor Palata výběr účinkujících. Také mladé kapely, jež zapadají do dramaturgického konceptu, mohou vybírat fanoušci přes web.

Každý den by pak české interprety měly doprovodit svými vystoupeními i dva až tři zahraniční tělesa. Hlavní zahraniční hvězdou je podle pořadatele kapela Awolnation. „Kam vstoupí tam se chytnou. Byli dokonce zvoleni jako nejlepší americká festivalová kapela,“ láká na headlinery Pavlata.

JamRock 2012

Kdy:14. -16. června 2012

Kde:Žamberk

Kdo:Vypsaná fixa, Wanastovi vjecy, Support Lesbiens, Wohnout, Mandrage, MIG 21, Tomáš Klus, Horkýže slíže, Děda Mládek Illegal Band, Cocotte Minute, Alice & Dan Bárta, Hudba Praha, StringerBessant (UK), Awolnation (USA), No Name, Anna K, Adam Bomb (USA)

Za kolik: Předprodej do 30.4.2012 za 450 Kč.

Cena vstupenky od 1.5.2012 za 490 Kč. Na místě pak za 550 Kč.

Vizuál festivalu

Nejprve měl vystupovat se svojí kapelou Tata Bojs, ale vzhledem k tomu, že si momentálně dává koncertní pauzu, byla mu nabídnuta jiná role. Řeč je o Milanu Caisovi, jenž stojí za vizuální stránkou festivalu. Ta vznikala velmi pozvolna i vzhledem k tomu, že známý výtvarník a hudebník na JamRocku doposud nevystupoval. Podařilo se mu však zachytit atmosféru akce jako přátelského setkání. Ústředním motivem vizuálu je proto soudržnost a pospolitost symbolizovaná postavičkami držícími se za ruce. Významným prvkem je i postava anděla.