Do výběrového řízení o post ředitele Východočeského divadla, které zřizuje město, se podle informací Deníku přihlásil pouze jediný zájemce – stávající šéf pardubického stánku paní Thálie Petr Dohnal.

Předpokládali přece jenom vyšší zájem

„Je pravdou, že počet zájemců o tuto pozici je možná až nezvykle velmi nízký. Osobně jsem předpokládal, že bude přece jen vyšší,“ potvrdil náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

„Přiznám se, že nevím, proč tomu tak je. Domnívám se, že město udělalo vše pro to, aby se o tomto výběrovém řízení vědělo,“ pokračoval Brendl.
„Myslím, že důvod menšího zájmu o účast ve výběrovém řízení na pozici ředitele Východočeského divadla je jiný. Stávající šéf Petr Dohnal už dopředu deklaroval, že se o tento post chce ucházet. To možná některé kandidáty odradilo,“ přemítal náměstek pardubické primátorky.

„Je jasné, že Petr Dohnal je opravdu silný kandidát. Ve vedení pardubického divadla se mu daří, má špičkové výsledky i velmi dobré statistiky co se týče návštěvnosti a podílu samofinancování divadla. Před tím rozhodně klobouk dolů,“ nechal se slyšet František Brendl.

„I přesto jsem si ale myslel, že kandidátů bude víc. Pár zájemců nás také kontaktovalo, ptalo se, z jakého důvodu výběrové řízení vypisujeme, zda stávající pan ředitel rezignoval, odchází nebo bude odejit. Když jsme je ujistili, že jde o standardní postup, kdy stávajícímu šéfovi divadla vypršel mandát, už se o tento post dál neucházeli,“ podotkl náměstek pardubické primátorky.

„Nerad bych ale předjímal rozhodnutí odborné komise. Ta zváží, zda doporučí nějakého kandidáta na post ředitele divadla nebo ne,“ vyjádřil se František Brendl.

Překvapen byl i současný ředitel

„Konkurzní řízení se bude konat ve středu 11. května. Poté by se měla odborná komise vyjádřit a dát návrh Radě města Pardubic. Ta pak učiní definitivní rozhodnutí,“ popsal další postup náměstek pardubické primátorky.

„Pokud je to skutečně tak a jsem jediným kandidátem na tuto funkci, tak mě to překvapuje. Slyšel jsem totiž, že zájemců o tento post bude víc. O to víc jsem to bral jako výzvu. Přípravu jsem rozhodně nepodcenil a zpracoval svou vizi o tom, jak by mělo divadlo fungovat dál. Myslím, že by mělo i nadále upevňovat svou pevnou pozici ve městě, v kraji i širším regionu.

Pochopitelně za předpokladu, že o to bude vedení města stát a bude mít zájem o typ divadla, který v Pardubicích existuje a funguje podle mého názoru ve velmi dobré kvalitě. Jsem přesvědčen o tom, že se tu podařilo vybudovat skvělý profesionální tým, se kterým bych chtěl i nadále spolupracovat. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl do výběrového řízení přihlásit,“ vysvětlil
stávající ředitel divadla Petr Dohnal, který by se v budoucnu, pokud bude ve své stávající funkci potvrzen, rád zaměřil i na mladšího a nejmladšího diváka.

Nový ředitel by měl vést divadlo dalších šest let. „Ředitel je do funkce jmenován, takže je de facto odvolatelný ze dne na den. Ve chvíli, kdy je s jeho prací Rada města Pardubic nespokojená, může to udělat prakticky kdykoliv. Pokud bych se znovu stal ředitelem, dělal bych vše pro to, aby k tomu neměla důvod,“ dodal s úsměvem Petr Dohnal.