V sobotu 26. květnav deset hodin se jediná přehlídka svého druhu v České republice přesune do prostor místní sokolovny, kde se uskuteční soutěžní festival trampských skupin.

„Každá z přihlášených kapel musí ve svém repertoáru uvést alespoň jednu skladbu, která byla složena do roku 1950. Tím je zaručeno, že se na trampském festivalu budou hrát trampské písničky,“ informoval náš Deník jeden z organizátorů třídenní akce Jiří Fred Jedlička.

„Soutěžní program začne nejprve prvním předkolem. Odpoledne bude v sokolovně k vidění druhé předkolo. Ty nejlepší formace postoupí do večerního finále, které odstartuje v 19 hodin koncertem hostů,“ uvedl Jiří Fred Jedlička.

Letos do Horního Jelení zavítá legendární skupina Chudinkové z Prahy, která speciálně pro tento festival složila píseň Jelení. „Ta se časem stala nepsanou hymnou přehlídky,“ sdělil organizátor festivalu, jehož součástí bude i tradiční výstava fotografií Stanislava Přibyla z Brna v sále hasičské zbrojnice na náměstí.

„Na balkoně v sále sokolovny bude možné navštívit také ojedinělý archiv trampských – ohňových písní, který dnes čítá kolem 2500 titulů z celého světa,“ řekl Jiří Fred Jedlička.

V průběhu dne se na nádvoří sokolovny odehraje trampská burza. „Nebude chybět ani tombola, v níž je letos jako hlavní cena zájezd do Španělska,“ podotkl organizátor.

„Jako tradičně vyhlásíme soutěž o nejmladšího a nejvzdálenějšího účastníka. Odměněn bude i nejlepší hudebník, zpěvák nebo skupina, která zahraje nejlépe píseň do 50. let nebo ze své vlastní tvorby,“ prozradil Jiří Fred Jedlička.

„Trampský maraton bude zakončen v neděli dopoledne v 10 hodin na koupališti spuštěním festivalové vlajky za doprovodu vítězné trampské skupiny,“ dodal organizátor.