Čas letošní dračí poutě právě přichází. Bude jí patřit nadcházející víkend a stane se součástí XIII. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, který začíná už ve čtvrtek.

Víkendový program se otevře už v pátek pozdě večer, kdy ve 22 hodin začne Alenka zamilovaná – jakási road–movie pro všechny milované i nemilované z hradeckých ulic. „Hodně stojíme o to, aby právě na tuto inscenaci vzali rodiče svoje děti a přišli všichni společně,“ říká o zahajovacím představení dračí poutě dramaturgyně Divadla Drak Zora Vondráčková. „Je to představení pro všechny věkové kategorie a určitě to bude i zajímavý zážitek. Kdy jindy můžete společně strávit noc v divadle?“

Dračí pouť bude mít také svoji premiéru. Carmen na motivy slavné opery přepsal do vlastního textu Jan Kašpar. Zamyšlení nad nezodpovědností teenagerů a jejími následky v režii Jakuba Krofty ozdobí dračí pouť v premiéře v neděli od 17 hodin.

Velkou atrakcí nejen dračí poutě, ale celého divadelního festivalu bude švýcarský Cirkus Giroldon. Tvoří jej česká herečka Lenka Machoninová a její manžel Alberto Foletti, kteří brázdí se svým šapitó malá města a odlehlá místa Evropy. Dračí pouť se stane jednou z mála českých zastávek Cirkusu Giroldon – jeho představení Strach nemá krátké nohy můžete vidět dvakrát denně po celý víkend na plácku před Divadlem Drak.

Tak trochu pohled do zákulisí divadla nabídne velkým i malým divákům sobotní představení s názvem Do Draku bez fraku. „Představí se v něm kompletní soubor Draku,“ pokračuje dramaturgyně divadla Zora Vondráčková. „Bude to velká improvizace, která chce divákům představit nejen celé osazenstvo divadla, ale také připomenout některé slavné kousky a nápady, které se do našich představení nedostaly.“

Luxusním kouskem v programu víkendové dračí poutě bude také pohádka, kterou zná každý z nás nazpaměť. Příběh o naivní holčičce Karkulce přiveze Bratislavské bábkové divadlo s titulem O červenej čiapočke. V příběhu nebude chybět hlavní hrdinka s košíčkem, zlý vlk – podvodník ani babička a myslivec zachránce, přibude však nadhled, humor, trocha ironie a pro nás už trochu vzácná libozvučná slovenština. Červená čiapočka bude k vidění před Divadlem Drak v sobotu i v neděli od patnácti hodin.

Program letošní dračí poutě nabídne rovněž inscenaci Tajný deník Adriana Molea, pod kterou je coby režisér opět podepsán Jakub Krofta. Příběh o samotě, strachu, citu a ztrátě jistot vznikl na motivy bestselleru britské spisovatelky Sue Townsendové a patří k tomu nejzajímavějšímu, co Drak nabízí svým téměř dospělým divákům.

Projekt dračí poutě vznikl před devíti lety, kdy Divadlo Drak slavilo svoje čtyřicátiny. Ta letošní má pro diváky připravených rekordních sedmatřicet představení.

Dramaturgie bez výjimky vsadila na humor, ať už má podobu komedie, grotesky, revue nebo tragikomedie. Právě tyto formy jsou takříkajíc nejstravitelnějším obalem pro myšlenky, sdělení a pocity, které chce Divadlo Drak svým nejmenším, malým, dospívajícím i dávno dospělým divákům nabídnout.