Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Keltský festival Lughnasad začíná v pátek

Nasavrky - Návštěvníci čtvrtého ročníku se mohou těšit na dlouhou řadu novinek.

29.7.2010
SDÍLEJ:

Nasavrky ovládly oslavy keltského svátku Lughnasad.Foto: Karel Dvořák

Ve dnech 30. – 31. července se v Nasavrkách uskuteční již 4. ročník festivalu keltské kultury Lughnasad.

Oproti loňskému roku se návštěvníci mohou těšit na řadu novinek – první z nich je páteční koncert (30. července od 20 hodin), kde zahrají známé kapely Asonance a Spirituál Kvintet.

Po pátečním zahájení pak oslavy pokračují nabitým sobotním programem – od 9:30 hodin budou k vidění ukázky keltských řemesel v zámecké zahradě (letos přijedou i zahraniční hosté z Rakouska a Německa), tradiční trhy, probíhat budou také hry a soutěže pro děti, malování na tělo, prohlídky keltské expozice a mnoho dalšího. Zejména dětští diváci jistě ocení i divadelní představení.

Ve 14 hodin proběhne na pódiu slavnostní zahájení akce a také jeden ze zlatých hřebů celého festivalu – boj Keltů s Římany a Germány.

I v odpoledních hodinách pak bude k vidění řada aktivit od irských tanců (a jejich výuky) až po ukázky keltského boje. V 16:00 hodin zahraje všem divákům skupina Věneband a odpolední program uzavře v 18:00 hodin druidský obřad úrody.

Festival však pokračuje až do nočních hodin, a to velkým koncertem keltské a Kelty inspirované hudby, který začíná v 19:00 hodin. K tanci i k poslechu zahrají skupiny Shannon, Bran a Jauvajs. Nebude chybět ani mystická ohňová show v podání uskupení Fantasmagoria.

Závěrem upozorníme ještě na jednu novinku letošního ročníku - v průběhu celé akce (včetně obou koncertů) bude jezdit autobusová festivalová doprava z Pardubic, Chrudimi a Slatiňan (a zpět).

Festival Lughnasad pořádá občanské sdružení Boii za podpory Města Nasavrky, Pardubického kraje a dalších partnerů. Jedná se o neziskovou akci organizovanou dobrovolníky.

Více informací naleznete také na webových stránkách www.boii.cz

Anna Frantalová, Občanské sdružení Boii

Keltský svátek Lughnasad je…

Termínem Lughnasad je označován jeden ze čtyřech hlavních svátků irského středověkého kalendáře. Jeho tradici lze v prostředí Keltů sledovat nejméně do prvního století n. l. Svědčí o tom kalendář z Coligny, na kterém je tento svátek označen termínem „TIOCOBREXTIO“.

Svátek slunečního boha Lugha byl slaven v souvislosti s dozrávající úrodou a její sklizní na počátku měsíce srpna. Za vlády císaře Augusta se Lughnasad stal svátkem kultu římského císaře. V irské Taře se tento svátek slavil sedm dní, během kterých byly pořádány rozličné závody a soutěže. Obecně rozšířeným zvykem bylo v Irsku pečení drobných chlebů z ještě nedozrálého obilí, které byly následně požehnány. Podle jiné tradice byly symbolicky vykopávány první letní brambory.

Lughnasad byl vhodnou dobou pro uzavírání sňatků. K velmi starým zvykům dochovaným v irské kulturní tradicí náležely ranní výstupy na hory, jejichž smyslem bylo uctívání Slunce.
29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení