Hledají nové cesty

„Diváci si pomalu začali zvykat na jiné, lepší místo pro naše projekce, než jsme měli dříve v kině Sirius. Byla by škoda, kdybychom od takto slibně rozjetého projektu museli upustit,“ uvedl předseda jednoho z nejstarších filmových klubů v republice, který v Pardubicích působí už čtyřiačtyřicátou sezonu.

„Když se zavíralo kino Sirius a my se rozmýšleli, kde náš klub bude působit dál, snažili jsme se navázat kontakt i s pardubickým multikinem CineStar. Nikdo se nám ale ani neozval. Upřímně řečeno však nevím o tom, že by někde v republice fungoval filmový klub při multikinu,“ poznamenal Karel Mazura, který nepovažuje za pravděpodobné, že by se v případě konce kina Dukla domluvil filmový klub s multi〜kinem na spolupráci.

„Snažíme se hledat cesty, abychom kino nemuseli zavřít,“ podotkla ředitelka pardubického Domu kultury a kina Dukla Irena Korytářová.

„Osobně mi přijde reálné udržet kino na Dukle i v konkurenci dvou multikin. Jedna z možností je využít rozvoje nových technologií, další varianta je soustředit se na náročnější publikum. Největší návštěvy totiž momentálně má filmový klub a také Projekt 100, kde bývá počet diváků dokonce až desetkrát vyšší než u běžných projekcí,“ nechala se slyšet Irena Korytářová.

Co na to odbory?


„V současné době je velká šance dosáhnout na některý z grantů. Pokud se o něj bude ucházet přímo město nebo společnost, kde má významný vliv, bude mít žádost zřejmě větší šanci uspět, než kdyby o grant žádala soukromá společnost,“ myslí si ředitelka Domu kultury a kina Dukla.

„Město má též více možností překlenout dobu, kdy se třeba kinu nebo celému domu kultury nebude ekonomicky tak dařit. Současně by byla zajištěna i lepší veřejná kontrola hospodářských výsledků společnosti provozující Dům kultury a kino Dukla. Také by nehrozilo, že by se někdy v budoucnu změnil charakter objektu, což soukromý majitel může snadno zdůvodnit svými ekonomickými zájmy,“ domnívá se Irena Korytářová.

Jestli však Dům kultury a kino Dukla bude pod křídly města, je zatím otázkou. O odkup stoprocentního podílu společnosti, která tento kulturní komplex provozuje, totiž projevila zájem i společnost Bohemia Grant. Rozhodnutí závisí na současném majiteli Domu kultury a kina Dukla – Základní organizaci odborového svazu ECHO Paramo.