Bývalý externí spolupracovník Pardubického deníku Petr Seidner už několik měsíců žije a pracuje v dánské Kodani. Jaké jsou jeho dojmy z této evropské metropole, to se nám svěřil v rozhovoru pro Deník.

Co tě zaválo právě do Kodaně?
Do Kodaně jsem se dostal spíše náhodou. Hledal jsem práci v Evropě, s tím, že zrovna Skandinávii jsem preferoval. Ve finále zůstala ve hře nabídka ze švédského Stockholmu a dánské Kodaně. Když jsem dostal dobrou pracovní nabídku z Kodaně, tak jsem neváhal a přijal ji.

Jaké jsou tvé dojmy z tohoto města?
Než jsem přijel do Kodaně, tak jsem o tomto městu upřímně moc nevěděl. Proto jsem byl po příjezdu velmi mile překvapen, o jak příjemné město se jedná. Velikostí je podobné jako Praha, centrum je však kompaktnější a dá se projít za den. Ty nejzajímavější místa v centru jsou blízko u sebe. Zejména na jaře a v létě má Kodaň velmi příjemnou a uvolněnou atmosféru s centrem propleteným vodními kanály.

Jaká jsou pozitiva a negativa Kodaně?
Pozitiva jednoznačně převažují. Jednak je město pěkné a navíc nabízí a moderní a zdravý životní styl. Příklad za všechny je cyklo-kultura, kdy obecně platí, že na kole jezdí drtivá většina obyvatel a mají pro to skvěle vytvořené podmínky. Jezdí všichni bez rozdílu, mladí, staří, dámy v lodičkách a sukních, manažeři v oblecích. Město je plné parků, leží u moře. A zejména v pěkném počasí nabízí spoustu možností jak pro aktivní vyžití, tak relaxaci. Zaujalo mě i samotné centrum s hlavní promenádou plnou restaurací, kaváren končící u slavného kanálu Nyhavn, což je nejhezčí část města. V létě jsou dlouhé dny a je světlo do pozdních hodin, což je parádní. Negativa přicházejí spíš na podzim a v zimě. Přibývá dešťů, začíná víc foukat a dny jsou potemnělé. Nepříjemné jsou zimní dny, které reprezentují pravý opak těch dlouhých letních, což znamená, že slunce či světla si tu člověk skoro neužije.

Proč ses rozhodl pracovat v zahraničí? Jaká jsou podle tebe pozitiva?
Je to pro mě skvělá životní i pracovní zkušenost. Dalším pozitivem je neustalé rozšiřování světových kontaktů. Dnes vím, že můžu jet na jakýkoli kontinent a mám tam koho navštívit. Studentům univerzit jakoukoliv zahraniční zkušenost vřele doporučuji. Dalším pozitivem je práce a kompletní komunikace v angličtině a konkrétně v Dánsku velmi příjemné pracovní prostředí a atmosféra na pracovišti.

Máš nějaké předchozí zkušenosti s prací v zahraničí? Kde?
Už během školy jsem si absolvoval několik zahraničních stáží. Strávil jsem jedno léto v americké Montaně, kde jsem si vyzkoušel několik pracovních pozic v restauracích. Tři léta jsem pracoval ve státě New York jako řidič taxi. Jedno léto jsem se staral o noční chod recepce v hotelu na řeckém ostrově Naxos. To byly práce, kterými jsem si přivydělal během studií na vysoké škole. Další pracovní zkušenost byla už z oboru, ale o to zajímavější. Po škole jsem vyrazil na marketingovou stáž do indického hlavního města Dillí. Měl jsem fantastickou zkušenost, možnost poznat jedinečnou kulturu, procestovat hodně zajímavých míst na severu Indie, udělat si spoustu kamarádů, se kterymi jsme v kontaktu a na srazech po Evropě se vídame dodnes. Na půl roku v Indii nikdy nezapomenu. I přes pár nepříjemností, kterým se Evropan asi nevyhne, převažují jednoznačně skvělé zážitky. Všechny zahraniční stáže mě velmi obohatily, je to škola života. Člověk se musí postarat v krizových situacích a přizpůsobit se místní kultuře v každé zemi. Všechny tyto stáže mi pomohly vylepšit komunikační úroveň angličtiny. Jsem rád, že jsem díky těmto cestám měl možnost poznat i život v jednotlivých zemích, což mi dalo možnost zažít si kulturu, poznat lidi, hodně cestovat, seznámit se s místní kuchyní, nadělat si kontakty. Žít v nějaké zemi delší čas je prostě jiný pocit než jet někam na dva týdny na dovolenou.

Co tě v Dánsku nejvíc překvapilo?
Sice jsem to čekal, ale překvapilo mě, že tu všechno skvěle funguje. Například vlaky. U nás když jdu na vlak, tak se nejdříve podívám na internet, kolik má zpoždění. To tady neexistuje, mužeš si podle vlaků a městských linek řídit hodinky. Nepříjemně mě překvapila dánská byrokracie, úspešně ztratila moji žádost o pracovní povolení a jejich vinou se protáhl proces před příjezdem. To je asi stejné všude v Evropě. Jinak je ale Dánsko pro život skvělá země. Je tu čisto a na ulicích bezpečno. Překvapilo mě, jak si Dánové umějí užít léta a krásného počasí, které je tu přeci jen vzácnější než u nás. V létě tedy berou parky a pléže útokem, pořádají pikniky a nevynechají jedinou příležitost pro setkání. Nepříjemně mě překvapily rudé vlajky se srpem a kladivem na prvního máje.

Platí zde rčení „pít jak Dán“?
Dánové mají zase rčení pít jako Švéd. Nicméně už několikrát mě přesvědčili, že to naše rčení občas pasuje výborně. Dánové jsou relativně klidní a uzavření přes týden, ale úderem víkendu pustí uzdu a někteří jakoby chtěli dokázat, že si to naše přísloví opravdu zaslouží. Hlavně během jara a léta je v Kodani spousta kulturních akcí – koncerty, festivaly. Všechny tyto události jsou pro Dány vítanou příležitostí nabrat zásoby jídla a pití a vyrazit na ty akce, grilovat.

Co ti v Dánsku chybí z Čech?
Samozřejmě rodina, kamarádi, občas česká kuchyně, pivo za české ceny a zápasy HC Eaton Parubice.

Je živobytí v Dánsku nákladné?
Kodaň je podle studie sedmým nejdražším městem na světě pro život. Praze patří pro srovnání 70.místo. Odpovídají tomu i dánské příjmy, ale obecně se da říct, že pro Čecha je tady draze, ale musel jsem se odnaučit přepočítávat. Nejhorší je Čechův pohled na cenu piva v restauraci, která se pohybuje mezi sto až dvě stě českými korunami. Na druhou stranu lze ale nakoupit některé potraviny za celkem srovnatelné ceny jako u nás, některé oblečení jde pořídit i levněji než v Česku.

Je životní styl v Dánsku zdravější než u nás?
Určitě ano. Vidím pro to dva hlavní důvody a jeden nepřímo související. První předpoklad je aktivní přístup, který za všechny představuje ta cyklo-kultura. Lidé chodí do parků i po městě běhat ve větší míře než u nás. Posilovny praskají ve švech. Druhou věcí je jiný jídelníček. Zatímco česká kuchyně je relativně težší, Dánové si zakládají na velkém množství zeleniny, celozrnném pečivu a celkově jednoznačně lehčí a zdravější stravě. A pak ještě jeden poznatek, který s tím souvisí nepřímo. Dánové si zakládají na „kvalitě života”. Pracovní doba je velmi flexibilní. Líbí se mi pracovní atmosféra, která je velmi produktivní, ale na druhou stranu zároveň uvolněná. Za celou dobu jsem tu neviděl nikoho zvýšit hlas, libí se mi, že se dá dělat produktivně, efektivně a přitom v příjemném prostředí.

Co jsi věděl o Dánsku předtím, než jsi tam šel?
Byl jsem předtím ve Švédsku, tak jsem měl představu skandinávské země, ale upřímně jsem o Dánsku až moc konkrétních věcí nevěděl. Že je tu království, vysoké daně, že hrají s nároďákem dobrý fotbal, že pijí hodně piva, že se o nich říká, že pijou jako Dánové a netušil proč.

Stýkáš se tu s Čechy?
Náhodou jsem zjistil, že v Kodani studuje doktorandské studium někdo z Pardubic. Když jsem začal pátrat po krajanovi, tak jsem se dopátral ke svému spolužákovi Petrovi Kotasovi z pardubického gymnázia, se kterým jsme seděli v lavici na anglickém semináři. Další důkaz toho, že svět je malý.