Hra švédsky píšícího dramatika Bengta Ahlforse dává nahlédnout do procesu zrodu nové inscenace. „Diváci se rádi podívají do zákulisí. Proto jsou teď tak populární seriály jako Zkáza Dejvického divadla,“ poznamenal ředitel VČD Petr Dohnal.

Divadelní komedie je nejznámější hrou skandinávského dramatika, na českých jevištích už ji uvedly třeba Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě či Městské divadlo Kladno.

Laskavá komedie

„Ahlforsovy komedie jsou laskavé. Tato pojednává o vzniku jedné inscenace od první čtené zkoušky až po premiéru. Vše, co se na jevišti stane, známe dobře z našeho každodenního života. Na pozadí zkoušení nové inscenace může divák vnímat příhody jednotlivých postav,“ uvedla dramaturgyně Jana Pithartová.

Nový kus na repertoáru by měl být ale zábavný i pro lidi, kteří nejsou s fungováním divadelního provozu nijak obeznámeni. „Kladl jsem si otázku, zda jsme jako divadelníci tak zajímaví, abychom hráli sami o sobě. Pro nás je zkoušení hrozná zábava, nelze se tomu ubránit, hra nám to pomyslné zrcadlo nastavuje hrozně blízko. Je skutečně absurdní, jak se neustále prolíná to, co je napsané s tím, co se nám během zkoušení skutečně děje na jevišti,“ řekl režisér inscenace Petr Novotný.

Hra ale podle režiséra není ani tak o příhodách z osmitýdenního zkoušení, ale spíš o lásce divadelníků k jejich profesi. „Herci byli ze závěru hry dojatí. Uvědomili si, jak mají divadlo vlastně rádi. Pro nás to není obyčejné zaměstnání, je to úděl,“ dodal Novotný s tím, že bude zajímavé sledovat, zda budou scény z nové inscenace připadat tak zábavné i běžnému divákovi.

Podle ředitele a herce Petra Dohnala je vždy velmi obtížné ztvárňovat na jevišti sám sebe. „S tím se herci hodně potýkají. Je to i taková psychoterapie dovnitř souboru,“ konstatoval Dohnal.

Diváci se v nové inscenaci mohou těšit třeba na Dagmar Novotnou, Jindru Janouškovou, Martinu Sikorovou, Jana Musila či Zdeňka Rumpíka.