"Nejvíce zabírají muzikály a komedie, ale někdy romantické představení, které vyvolává dostatečné emoce, diváky také zaujme. Třeba Romance pro křídlovku má už přes 30 repríz a dosahuje lepších výsledků než běžná komedie," uvedl Dohnal.

Podle něj by však monotónní nabídka veseloher diváky brzy omrzela, proto divadlo zařazuje i hry dalších žánrů. V letošní sezoně má v nabídce 15 titulů, kromě komedií a muzikálů například historické drama Howarda Barkera Vítězství odehrávající se v Anglii po pádu Olivera Cromwella nebo klasické představení Vojnarka Aloise Jiráska. Veselohry jsou ale častější.

Do konce června příštího roku chce divadlo představit dalších sedm premiér, mezi nimiž nebude chybět kriminální komedie Bláznivé nůžky Paula Portnera, Racek Antona Pavloviče Čechova nebo erotická veselohra Martina Glasera a Olgy Šubrtové Muž sedmi sester podle předlohy Jaroslava Havlíčka.

"Naše know-how vychází ze zkušenosti a tradice, kolik má být určitých inscenací na repertoáru. Držíme se divadla, které má příběh, je srozumitelné, zábavné, ale přitom ne pouze na "jedné struně". I drama může být zábavné. To vše by se na dramaturgickém plánu mělo odrážet," uvedl ředitel.

Východočeské divadlo kombinuje v plánu premiér na sezonu komedie, vážná dramata i muzikály. S těmi však musí šetřit, v současnosti má v repertoáru hned čtyři: zbojnickou komedii se zpěvy Malované na skle polských autorů Ernest Brylla a Kateřiny Gärtnerové v překladu a přebásnění Jarka Nohavici, světoznámý muzikál My Fair Lady a broadwayský muzikál Donaha! V létě divadlo také uvádí v kulisách hradu Kunětická hora muzikál Noc na Karlštejně s hudbou Karla Svobody, známý z filmového zpracování. Další hudební představení by proto starší kusy u diváků zatlačovalo do pozadí.

Dalším faktorem, který program divadla ovlivňuje, je sestava hereckého souboru. "Snažíme se ji přizpůsobovat repertoáru, který chceme dělat, ale někdy je to naopak, protože nám někdo dozraje do role, v které bychom jej rádi viděli, a je ve věku, kdy by ji měl hrát. Pak inscenaci postavíme na něm," uvedl Dohnal.

Sázka na komedie a muzikály se divadlu vyplácí. V roce 2004 je navštívilo 98.464 diváků, o rok později již 101.483. Vloni pardubická scéna dosáhla rekordní návštěvnosti 120.847 lidí. Tím se Východočeské divadlo znovu zařadilo mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v České republice. Celkový počet představení dosáhl 411. Nejnavštěvovanějším titulem se v roce 2006 stala komedie Úžasná svatba s 14.468 diváky, která zvítězila i v anketě diváků. Rok předtím v obou směrech u diváků vyhrála humorná zpěvohra Donaha!