Ve středu 16. srpna je čeká vystoupení na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních, jehož 52. ročník se koná od 11. do 22. srpna. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Marka Ivanoviće uvedou na koncertu v mariánskolázeňském Společenském domě Casino dvě ze tří vrcholných symfonií Wolfganga Amadea Mozarta a Chopinovy Variace op. 2, které zahraje francouzská klavíristka Marylin Frascone.

V závěru týdne, v neděli 21. srpna, se filharmonikové vůbec poprvé představí na festivalu Hudební léto v kostele svatého Bartoloměje v Heřmanově Městci, kde bude Pardubickým patřit závěrečný koncert.

Tato každoroční akce se koná letos již posedmé a těší se velkému zájmu veřejnosti.

Dirigovat bude opět Marko Ivanović a v programu zazní díla Antonína Dvořáka a Johanna Sebastiana Bacha.

Jako sólista se představí pardubický rodák, barytonista Jiří Hájek.

Konec srpna věnuje Komorní filharmonie natáčení svého nového kompaktního disku s vánoční tematikou.

Na CD se objeví nejoblíbenější české vánoční dílo - Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v historicky poučené interpretaci a české pastorální symfonie pod taktovkou Marka Štryncla. Spoluúčinkovat bude světoznámý Český chlapecký sbor Boni Pueri.

Zájemci si budou moci nové album zakoupit na slavnostním křtu v říjnu a na prosincových vánočních koncertech filharmoniků, na kterých zazní stejný program.

Své pravidelné abonentní řady zahájí orchestr hned v prvním zářijovém týdnu od pondělka do středy (5. až 7. září). Jako sólista se představí znamenitý český houslista Ivan Ženatý.

Nejširší veřejnost pak filharmonie zve v neděli 11. září do ČEZ Areny v Pardubicích, kde se od 18 hodin uskuteční benefiční koncert „Americké requiem“ k uctění obětí teroru a násilí.

Za spoluúčasti Českého filharmonického sboru Brno a Českého chlapeckého sboru Boni Pueri zazní pod taktovkou Petera Ferance části nejslavnějších Requiem – mší za zemřelé - autorů napříč epochami a kontinenty.

Hudební složku doplní čtené texty v podání herce Saši Rašilova a kněze Zbigniewa Czendlika. Vstupné bude dobrovolné. (Blanka Scholleová)