Po velkém úspěchu, s kdysi inscenovanou operou Hubička, přichází studenti pardubické Konzervatoře s další operou. Tentokrát uvedou komickou operu Prodaná nevěsta z dílny Bedřicha Smetany, která se v jejich podání  bude držet libreta Karla Sabiny v původní verzi z roku 1866.

Premiéra opery v podání pardubických konzervatoristů, za doprovodu studentského orchestru a pod taktovkou dirigenta a sbormistra Tomáše Žídka, bude uvedena 29. března od 19 hodin v Kulturním domě Hronovická. Ve stejný čas a na stejném místě budou 10. a 11. dubna uvedeny i reprízy.

Studenti si své role náležitě užívají

Z malého koncertního sálu 
v Domě hudby  zní slavní árie Esmeraldy s názvem Milostné zvířátko uděláme z vás 
v podání Terezy Hořejšové. Zážitek umocní nejen její krásný hlas, ale také spontánní herecký projev. Ani představitel Principála Jakub Kubín se nenechá zahanbit 
a zdatně své partnerce sekunduje. Na první pohled je patrné, že se při zkoušce oba dobře baví a za podpory spolužáků své role náležitě prožívají.

Na otázku, jak se do svých rolí oba protagonisté vžili, odpovídají: „ Jsme s Kubou sehraná dvojka, a i proto se mi zpívá tak dobře,“ říká s úsměvem na tváři Tereza Hořejšová.
„Prodaná nevěsta je nádherná národní opera,  takový klenot, co si budeme povídat, ne? Je to naše, české, a v tom se oba cítíme nejlépe,“ dodává Jakub Kubín.

Václav Boštík, představitel Jeníka, vypráví: „Přiznám se, že už před lety, když jsem navštívil s rodiči Smetanovu Litomyšl a viděl Prodanou nevěstu, jsem toužil zpívat Jeníka.  Sen se mi splnil a moc se bavím.“  
I Jaroslav Patočka, představitel Kecala, říká, že se cítí stejně báječně, byť v reálu tak upovídaný není.

Opera v podání studentů je živější

Od klavíru přitakává spokojený korepetitor a autor hudební přípravy v jedné osobě, profesor Josef Picek.
„Jsem rád že se studentům práce na této opeře tak daří, koneckonců není to nic jednoduchého. Jedná se o jedno z nejznámějších operních děl vůbec, a tak nebylo nutné některé věci zvlášť korepetitovat, spíše jen výrazově dotahovat. Opera je ale tolik známá, že pokud někdo něco splete, každý to hned pozná,“ podotkl Josef Picek.
Režisérka Karla Štaubertová se jeho slovům jen usmívá, Prodanou nevěstu totiž nedělá poprvé.

„Musím říci, že tentokrát je opera specifická svou mladou a veselou atmosférou, všichni účinkující, i hosté, jsou totiž studenti. Prodaná nevěsta je opera velmi komická a současná, a když se tak 
i připravuje, všichni si to pořádně užívají, včetně mě,“ 
s nadsázkou vysvětluje bývalá studentka pardubické konzervatoře a nynější režisérka studentské Prodané nevěsty.

Díváme se na operu s nadhledem a chutí

„Pardubice jsou v podstatě moje rodné pěvecké město, nejsem si ale jista, zda je to pro studenty výhoda nebo nevýhoda. Na základě svých zkušeností je občas opravím nebo vysvětlím, že to či ono při zpěvu lze udělat, i když si to na první pohled nemyslí.  Třeba zpívat a dělat kotrmelce, tančit – říkám jim, alespoň to zkuste!  Rozhodně se mi však 
s nimi dělá dobře, zvláště  když pochopili, že do toho mohou  dát veškerý elán, který mají, 
i náladu a radost, kterou studentský život přináší. Jednoduše řečeno, díváme se na Smetanu s nadhledem a chutí,“ dodala režisérka.

Pro mladé zpěváky je to těžká dřina

Slova režisérky potvrzuje i pohled na zkoušející mladé zpěváky. Ten jasně dokazuje, že se diváci mohou těšit na různé experimenty,  pěvecky i herecky dobře zvládnuté. Už když sledujeme rozehraného koktavého Vaška alias Michaela Skalického s temperamentní Mařenkou v podání Lucie Vagenknechtové,  je jasné, že udělají všechno pro to, aby na Prodanou nevěstu nikdo nepohlížel  jako na rodinné stříbro, na které už trošku napadal prach.

„Je to těžká dřina, Obzvláště pro studenty pěveckého oddělení, kteří se tak poprvé setkávají s velkou operou.  Je to hodně náročné na přípravu i zkoušky, ale když se do toho dá poctivá práce, tak se dílo podaří,“ uzavřela Karla Štaubertová.

Milada Velehradská