Východočeské divadlo zahájí svou 107. sezonu právě dnes uzavřeným představením Limonádového Joea zadaným pro hokejový klub HC Dynamo Pardubice. Široké veřejnosti se pak otevře už zítra od 19 hodin, kdy je na programu premiéra interiérové verze velké výpravné pohádky Kráska a zvíře.

PREMIÉRA BYLA 
NA KUNĚTICKÉ HOŘE

„Hrubínovo básnické zpracování známého romantického příběhu mělo premiéru už v červnu na Kunětické hoře, kam se vrátí opět v lé-tě příštího roku," sděluje mluvčí Východočeského divadla Radek Smetana.

„Inscenaci, která na hradní vyhlídce nadchla nejen děti, ale i jejich rodiče, nastudoval režisér Petr Novotný, jenž do titulních rolí obsadil zástupce nej-mladší herecké generace pardubického stánku Thálie Veroniku Mackovou a Josefa Lásku," říká Radek Smetana.

Děj proslulé, téměř hororové pohádky připomíná dramaturgyně Jana Uherová: „Zchudlý Kupec utrhne růži v tajemné zahradě patřící Zvířeti, které mu za to vyhrožuje smrtí. Kdyby se však jedna z jeho dcer obětovala, zachránila by tatínkovi život. Kupcovy dcery Málinka a Gábinka jsou marnivé a na otci jim nezáleží, jediná Kráska ho oprav-du miluje, a proto bez váhání odjede do zahrady, kde se potkává se Zvířetem, netvorem s lidským hlasem. Do jejich osudu však zasáhne láska," vypráví Jana Uherová.

REŽISÉR VSADIL
NA OSVĚDČENÝ TÝM

Na přípravě magické inscenace s řadou působivých kouzel režisér spolupracoval se svým osvědčeným týmem – scénografem Ivo Žídkem a kostýmním výtvarníkem Romanem Šolcem. „Šťastnou ruku měl i při výběru autora scénické hudby a písní, jímž se stal skladatel, interpret a textař Michal Hrůza. Toho mohou diváci slyšet nejen během představení, ale také na novém CD, které spatřilo světlo světa u příležitosti slavnostní premiéry na Kunětické hoře," dodává mluvčí Východočeského divadla.

PRVNÍ MUZIKA MICHALA HRŮZY PRO DIVADLO

„Při psaní hudby do Krásky a zvířete jsem vycházel hned z prvních pocitů po přečtení Hrubínova textu, který je tak nádherný a silný, že inspirace přicházely okamžitě. Bylo to velmi emocionální," prozrazuje Michal Hrůza.

Ten se s komponováním divadelní hudby setkal poprvé. „Těší mě, že to bylo právě ve Východočeském divadle, protože jsem v Pardubicích deset let žil a toto město mám rád," upřesňuje Michal Hrůza.

Nejbližší reprízy pohádky Kráska a zvíře divadlo uvede 15. a 17. září a pak 22. a 26. října.