Kráska a zvíře
RECENZE 80%Lukáš Dubský

Známá starofrancouzská pohádka se dočkala řady adaptací – od animovaného příběhu od Disneyho až po hororově laděnou verzi Juraje Herze nazvanou Panna a netvor. Zchudlý Kupec zabloudí do magické zahrady, kde utrhne růži pro svou nejmladší dceru. Za svou opovážlivost má však zaplatit vlastním životem. Zahrada patří netvorovi, který dá nakonec Kupci vybrat – pokud se za něj obětuje některá z jeho dcer, ušetří starcův život. Obětavá Kráska se vydá do zámku, kde se setkává s tajemným pánem, kterému se ale nesmí podívat do očí…

Divadelní hra Františka Hrubína oproti původní pohádce odkládá setkání Krásky a Zvířete tváří v tvář až na pozdější dobu. Tím umožňuje vedle pohádkové linie rozehrát i poměrně zajímavý vnitřní boj hlavního „zvířecího" hrdiny o vlastní duši. Ke Krásce pocítí silnou náklonnost, čím víc ale dívku miluje, tím osamělejší se ve své zrůdné podobě cítí.

Josef Láska, který se skrývá pod povedenou maskou Zvířete, měl nesmírně obtížnou úlohu. Veškeré odstíny charakteru své postavy musel odehrát pouze za pomoci hlasu a řeči těla. Přesto dokázal herec, i díky precizní jevištní mluvě, přesně zachytit postupnou proměnu ze zahořklé bytosti bez lidských citů až po zdánlivě nešťastně zamilovaného mladíka.

Velmi dobrý nápad měl režisér Petr Novotný, když ve scénách vnitřního sváru postavy Zvířete nenechal herce mluvit se zrcadlem, ale obsadil do role jeho alter ega Ladislava Špinera. Scény, ve kterých Zvíře bojuje s vlastním podvědomím, patří k nejlepším částem nové inscenace.

Dobrý výkon předvádí v roli Krásky Veronika Macková. Hraje dobrosrdečnou a obětavou dívku nesentimentálně, což ale nijak nezmenšuje sílu jejích citů, ať už k otci (velmi citlivě ho zahrál Zdeněk Rumpík) nebo k tajemnému pánovi magické zahrady.

Režisér Novotný hodně dbá i na komediální stránku hry. Tu budují hlavně komické figurky nápadníků, které ve výrazné groteskní nadsázce ztvárnili Milan Němec a Martin Mejzlík.

KOUZELNÁ SCÉNA

Krásku a zvíře se určitě vyplatí vidět na Kunětické hoře, jelikož scéna Ivo Žídka je skutečně kouzelná (hlavně živé sochy si zamilujete). Parádní podívanou dělají z inscenace také bohaté kostýmy Romana Šolce.

O hudební stránku se postaral oblíbený zpěvák Michal Hrůza, pro kterého to byla první spolupráce s divadlem. Zatímco scénická hudba se povedla, z playbacku pouštěné písně jsou problematičtější. Samy o sobě jsou celkem povedené, ale v pohádkovém konceptu inscenace působí trochu jako pěst na oko.

Kráska a zvíře je inscenace, která naplno využívá předností exteriérové scény pod Kunětickou horou. Navíc je to hra pro celou rodinu, která přiměřeně dávkuje humor, napětí i dojemné chvilky.