Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize změnila vztahy. Lidé se začali bát a zamykají

Hradec Králové, Kerkyra - Se spisovatelkou, která třináct let žije 
na jednom z nejkrásnějších řeckých ostrovů, o realitě dnešních dnů v krizí zmítané zemi. S optimismem, s pesimismem, 
s humorem i s otazníky.

9.11.2011
SDÍLEJ:

Pavla Smetanová a její rodina: manžel Adonis, dcera Ofélie a syn Janis.Foto: archiv Pavly Smetanové

Země, kam každé léto míří statisíce Čechů na dovolenou, má velké problémy. Informace o situaci v Řecku se na nás valí všemi mediálními kanály - a málokterá je dobrá. Jak se v této době žije obyčejným Řekům? Máme správné informace o dění v jejich zemi? O těchto a řadě dalších témat s ženou, která je v Řecku doma už spoustu let.

Rozhovor

Teprve před pár dny zřejmě odjeli z vašeho domovského Korfu poslední turisté… Jaké jste letos měla léto?
Léto je vždycky trošku náročné, ale já mám svoji práci ráda, takže to právě uplynulé považuji za pěkné a vydařené.

Jak se v těchto dnech mění váš ostrovní život bez turistů?
Zavírají se hotely, krámky a taverny a letoviska zejí prázdnotou. Začíná poklidná zima.

Předpokládám, že nejdůležitější téma mezi lidmi u vás je situace Řecka, která den ode dne (přinejmenším podle zpráv našich médií) nabírá na dramatičnosti. Sledují lidé zpravodajství? Jak na ně reagují?
Ano, lidé zpravodajství sledují. A reagují většinou dost negativně. Nemají už žádnou důvěru ve vládu ani v jakoukoliv stranu. Na ostrově se ale politika neřeší tolik jako ve velkých městech na pevnině. Tady také není tolik státních zaměstnanců, lidé zde žijí především z cestovního ruchu, který nutně potřebují. Proto se taky nepřipojují moc k žádným demonstracím a protestům.

Dostává se k nám spousta někdy až neuvěřitelných zpráv o platech, odměnách a výhodách státních zaměstnanců v Řecku. Máte informace o tom, jak se skutečně liší příjmy zaměstnanců v soukromém a státním sektoru?
Na každém šprochu pravdy trochu. I když ta mediální masáž v České republice je opravdu neuvěřitelná. Samozřejmě že existují lidé, stejně jako v Čechách, kteří mají nadprůměrné platy a nic moc nedělají. Mají nadprůměrné důchody, aniž by si je zasloužili. Ale je tady taky většina obyčejných lidí, která má spíše podprůměrné platy i důchody. V Řecku je také velmi draho, takže srovnávat české platy s řeckými nemá moc velký význam. Tady na ostrově se platy v soukromém sektoru pohybují okolo sedmi set padesáti do tisíce eur měsíčně. Malý byt ve městě stojí okolo čtyř set eur, jogurt euro dvacet, půl kila chleba euro, kilo jablek dvě eura, kafe v kavárně okolo tří a půl…

Jak se změnil váš život od doby, kdy Řecko oficiálně začalo bojovat o záchranu? Čeho se v této situaci nejvíc obáváte vy?
Můj život se nezměnil celkem nijak. Obávám se hlavně odlivu českých turistů, pro které je tu momentálně dost draho a kteří jsou na Řeky z různých důvodů rozzlobeni.

Stávkují státní zaměstnanci na Korfu? A jaký dopad mají protesty na váš každodenní život?
Ano, sem tam stávkují. Já to zaznamenávám hlavně při stávkách učitelů, neboť mám dvě děti školou povinné. V tomto období pak vidíte, že maminky s sebou tahají děti do práce, takže si hrají v bance pod stolem úřednice a podobně. Dost nepříjemná byla nedávno stávka trajektů: my na ostrově jsme neměli přísun potravin do supermarketů, docházel benzin a kdo se odsud potřeboval dostat, mohl pouze letecky, což je drahé, a lety do Atén nebo Soluně neřeší situaci někoho, kdo se potřebuje dostat pouze naproti na pevninu.

Máte dvě malé děti: jakých informací se jim dostává o současném dění ve škole? Jak to všechno vůbec děti vnímají?
Ve škole se jim nedostává žádných informací. Vnímají jen to, že učitelé stávkují, což přijímají radostně, stejně jako my jsme se těšili na uhelné prázdniny.

Jak podle vás ovlivní vývoj v Řecku zájem turistů v příští sezoně? Jak by se konkrétně vás a vašich blízkých a známých dotkl citelný úbytek turistů?
To je otázka. Já pevně doufám, že se situace ustálí a turisté se sem budou rádi vracet. Já pracuji v cestovním ruchu, stejně jako velká většina mých přátel, takže pro nás by to znamenalo pohromu.

Jsou Řekové kolem vás v těchto dnech optimističtí? Považují premiérovo rozhodnutí o referendu za dobré? A jakou vůbec vidí cestu z krize?
Řekové jsou velmi pesimističtí a skeptičtí. Referendum nechtěli, považují tento nápad vyloženě za špatný. Dávají vinu vládám - jak současné, tak předchozí, a cestu z krize nevidí. Ale Řekové jsou jako národ dost emocionální, takže neuvažují příliš racionálně a logicky.

Předpokládám, že se vás vaši blízcí a známí z České republiky den co den ptají na situaci v Řecku. Setkala jste se s nějakou dezinformací nebo nesmyslem, které se k nám v této souvislosti donesly přes média?
Ano, setkávám se s tím stále. Právě zášť Čechů vůči Řekům, kteří sedí pod cypřišem, pijí ouzo a berou v padesáti letech penzi dva tisíce eur, je asi nejnesmyslnější dezinformací. Ano, Řekové mají pomalejší pracovní tempo a jsou laxnější, ale je to jistě dáno klimatickými podmínkami. Je jiné pracovat ve čtyřiceti stupních a jiné ve dvaceti. Ostatně, stačí se podívat na jiné jižanské národy, jsou na tom velmi podobně.

Sama jsem to letos viděla na vlastní oči. Pracují od rána do noci, dokonce školky mají otevřené ještě v jedenáct večer. 
To pro nás zní až neuvěřitelně.
Řekové mají prostě své tempo, kterému zřejmě žádný Středoevropan nemůže rozumět. Pravdou je, že i já po těch letech nechám raději domácnost v chaotickém stavu a jedu v hezkém počasí na náměstí na ouzo. Práce počká.

Když jsme u toho ouza: dostal se k lidem ve vašem okolí letní bonmot Václava Klause o „líných pijácích ouza”?
Mně se zdálo, že se to mnohem více řešilo v Česku než tady. Oslovili mě kvůli tomu asi dva lidé, kterým jsem řekla, jak to Václav Klaus opravdu řekl, takže to pak docela pochopili a dál to nerozebírali.

Změnila krize nějakým způsobem i vztahy mezi lidmi ve vašem okolí?
Ano. Lidé se bojí kriminality, zamykají dveře a auta, což dříve nedělali. Závidí si a na povrch vyplouvají nehezké lidské vlastnosti.

U nás je teď nepříjemný podzim a teplota přes den nejde nad deset stupňů. Jak je na Korfu?
Do včerejška bylo okolo dvaceti stupňů a sluníčko. Teplota moře dvacet. Dnes je zataženo, poprchává, asi šestnáct stupňů, na konci týdne se má zase oteplit, takže doufám, že si budu moci s dětmi udělat piknik na liduprázdné pláži.

Čím a jak žijete vy, vaše rodina a celý ostrov v zimě? Co máte v plánu právě letos, v nejbližších týdnech a měsících?
Žijeme zimní pohodou. Děti chodí do školy a na různé kroužky, manžel vaří a kutí, já se starám o domácnost a píšu články a blogy. Momentálně taky komentuji situaci v Řecku pro Český rozhlas, takže studuji řeckou politiku… A pokud mě políbí múza, chtěla bych dát dohromady další knížku.

Ráda bych na závěr znala tři vaše největší přání.
Největším přáním je, aby se uzdravila mně jedna z nejbližších osob, která nedávno vážně onemocněla. Přeji si zdraví mé rodiny. A hezké rodinné vztahy.

Vizitka Pavly Smetanové

Pavla Smetanová pochází z Valašska. Pracovala v cizině: ve Švýcarsku v sociálních zařízeních pro postižené seniory a mládež, v Londýně se několik měsíců věnovala studiu angličtiny. V jedenadvaceti letech začala jezdit po světě jako turistická průvodkyně: pracovala pro cestovní kanceláře ve Španělsku, v Tunisku, na Kanárských ostrovech, v Egyptě, v Dominikánské republice a na řeckém ostrově Korfu. Tady trvale žije od roku 1998.

Její řecký manžel Adonis je lékař. Má dvě malé děti: Janise a Ofélii.

O svých aktivitách říká: „Pracuji jako delegátka cestovní kanceláře, zařizuji a vyřizuji v podstatě cokoliv v oblasti cestovního ruchu, píšu knihy i články pro vlastní blog nebo jiné weby, pracuji jako asistentka lékaře, ale mám i mnoho jiných rolí… Pokud mám čas sama na sebe, hraju na klavír, na saxofon, zpívám, čtu, chodím na procházky, plavu, píšu blogy, setkávám se s přáteli, piju víno a pivo a jím dobré jídlo. Na cvičení a nákupy nemám ani čas ani náladu.”

Knížky Pavly Smetanové o životě a lidech na ostrově (Příběhy z olivového ostrova aneb když na Korfu kvetou mandloně a Korfu bez průvodce) čeští čtenáři milují. Pro mnohé z nich byly a jsou její knihy pozvánkou na tento nádherný řecký ostrov v Jónském moři.

O svém každodenním životě, zážitcích s místními lidmi i s turisty, zkušenostech s úřady, o řeckých zvycích, svátcích a aktuálních událostech píše na www.ostrovanka.bloguje.cz a www.cesivrecku.cz.

Autor: Ivana Fričová

9.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Požár počítače ve sklepě domu někdo podle hasičů založil.

Ve sklepě domu někdo zapálil počítač

Miloš Holaň, trenér HC Dynamo Pardubice

Holaň: Musíme se spoléhat na týmovou práci. Rypákem dřít led

Stavba dálnice: Dnes otevřou obálky s nabídkami firem

Opatovice nad Labem Úseky dálnice D35 Opatovice nad Labem Časy a Časy Ostrov budou znát brzy svého zhotovitele. Již dnes Ředitelství silnic a dálnic ČR otevře obálky s podanými nabídkami. 

Dynamo hostí Zlín, kanonýr zůstává na marodce

Pardubice – Druhé čtvrtina extraligy se rozjíždí! Ta začala pro pardubické hokejisty vítězstvím v předehrávce na ledě Sparty, dnes se opět představí divákům v domácí Tipsport areně. Duel proti Beranům ze Zlína začíná v 18 hodin.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Pardubický kraj - O novém složení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začnou voliči rozhodovat v pátek ve 14 hodin. V Pardubickém kraji se úderem druhé odpolední otevře přes 870 volebních místností. Zavřou se ve 22 hodin, ale volit je možné ještě i v sobotu od 8 do 14 hodin.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Pardubice – Druhou nejvyšší soutěž čeká parádní sobota. První čtyři celky Fortuna národní ligy nastoupí proti sobě ve vzájemných duelech. Druhé České Budějovice hostí v televizním utkání vedoucí Opavu, již dopoledne se fotbalisté Pardubic představí na hřišti Třince.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení