Na naše vystoupení chodí lidé, co mají rádi naše písničky. Je úplně jedno, jestli jsou mladí nebo staří. Pravda je ta, že většinu tvoří starší generace, ale objevují se i světlé výjimky. Zpravidla je to tak, že mladí třeba naše písničky slyšeli někde u babičky nebo dědečka na návštěvě a líbí se jim, protože jim něco přinášejí,“ konstatovala Eva Ševčíková z populárního pěveckého dua Eva a Vašek po taneční zábavě v pardubickém Výstavním a společenském centru Ideon.

Harmonika roztančí

„První série, kterou jsme zahráli v Ideonu, byla úplně bez tance, což je pro nás, muzikanty, pocta. Když mohou lidé tancovat a přitom sedí u stolu, vůbec si nepovídají a jen hledí upřenýma očima na jeviště, tak je to moc hezký pocit,“ nechala se slyšet Eva.

„Když pak ale přišla na řadu harmonika, tak u ní je skoro vždycky záruka, že roztančí celý parket. To se potvrdilo i tentokrát,“ pokračovala.
„Při třetí sérii jsem si vzala mikrofon a procházela jsem sál mezi stoly. Když jsem se podívala lidem do očí, tak jsem neviděla jediného člověka, který by byl naštvaný. Z očí všem zářil klid a pohoda,“ informovala náš Deník Eva.
„Bylo vidět, že si lidé přišli zazpívat a poslouchat písničky,“ dodala Eva Ševčíková.

Hráli pro romantiky

„Ti, co na nás do Ideonu dorazili, přesně věděli, na jakou akci jdou. Přišlo mi, že to byli romantici. Když jsme zahráli něco rychlejšího, tak utíkali na židličky,“ všiml si Vašek.

„Samozřejmě je poznat, jaký druh publika na akci přišel. Vždycky to bývá dané termínem, místem a rozpoložením obecenstva,“ podotkl Vašek.

„Někdy se nám třeba stane, že po první sérii zjistíme, že na diváky zabírá jen určitý druh hudby. Například nedávno jsme měli vystoupení na jihu Čech a tam se sešli samí milovníci lidových písniček. Když jsme to rozpoznali, tak jsme zkrátka tři hodiny hráli klasické lidovky. A celý sál byl spokojený,“ pravil.

„Zajímavé bylo i to, když jsem se zeptal, kolik má obec, v které jsme hráli, obyvatel. Prý 120, ale na nás ve finále přišlo kolem tří set návštěvníků,“ doplnil Vašek.

„Většinou to bývá tak, že čím větší město, tím je to s kulturou horší. Její rozptyl je pak dost silný. V případě menších měst a obcí je hodně poznat, jestli v daném místě funguje kulturní rada. Jakmile je obec zvyklá pořádat kulturní akce, tak je publikum v dobrém slova smyslu vycvičené a je velice příjemné tam hrát,“ prozradil Vašek Ševčík, kterého trápí, jak to současná česká kultura nemá vůbec jednoduché. „První, na čem se vždycky šetří, je pochopitelně kultura. Přestože je tato oblast zatížená neuvěřitelným množstvím poplatků, tak všichni vykládají, jak nejsou prostředky na kulturní dotace,“ líčil Vašek.

Zaplatí to babička

„Přiznám se, že v současné době opravdu obdivuji všechny pořadatele kulturních akcí. Vím, jaká to je řehole, na níž většinou padnou všechny víkendy či volné dny. A pak, když vykonají všechnu potřebnou práci, na ně nastoupí různí výběrčí daní, kteří po nich chtějí, aby za všechno zaplatili. A pak to celé ve finále zacvaká chudák babička, co si přišla poslechnout písničky jejího mládí a které jí dnes žádné rádio nezahraje,“ uzavřel Vašek.