Návštěvníci uslyší státní hymnu a připomenou si třicet let od sametové revoluce. Z divadelního balkonu pro příchozí zahraje smyčcové duo ve složení Lukáš Demele a Jan Hrubeš, které přednese nejznámější díla klasické hudby. Michaela Mokrošová dnes na náměstí zahájí svou výstavu fotografií s názvem Svoboda. Fotografka a básnířka Michaela Mokrošová prožila část života ve Spojených státech, kde se setkala se stylem hippies. Vstupné na akci je zdarma.

Kulturní park Pardubice bude otevřený o prázdninách od středy do soboty ve večerních hodinách, vždy od 18 do 24 hodin. Organizátoři parku se snaží atmosféru v Pardubicích přiblížit k prostředí světových metropolí. Inspirovali se ve Vídni, Krakově a Benátkách. Cílem kulturního parku je po dobu léta oživit náměstí Republiky před Východočeským divadlem. Ve čtvrtek a v pátek se mohou návštěvníci těšit na živé koncerty z divadelního balkonu.

„Balkón divadla je místem, kde se měnila historie. V revolučních dobách před třiceti lety zde vystoupil Václav Havel, na náměstí se zvonilo klíči. Nyní náměstí Republiky znovu ožije,“ uvedla předsedkyně spolku Kulturní park Pardubice Dáša Hykšová. Na divadelním balkoně budou hrát především konzervatoristé. „Cílem projektu je přiblížit klasickou hudbu široké veřejnosti a také podpořit mladé umělce,“ uvedl Jan Hrubeš, zakladatel Východočeského akademického orchestru. Projekt kulturního parku podporuje město i kraj. „Myslím, že park je skvělá příležitost oživit letní Pardubice a přinést do města něco nového,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za kulturu Jan Mazuch.