„Přestože štáb tohoto snímku trávil celé natáčení na vodě a nové místo pro Pardubické letní kino Pernštejn bude symbolicky za vodou, domníváme se, že diváci ocení, když film Do větru budou moci spatřit spíše v suchu. To bohužel aktuální předpověď počasí nenaznačuje a my bychom rádi poskytli této slavnostní projekci důstojné podmínky a diváckou kulisu,“ řekl za provozovatele Pardubického letního kina Tomáš Drechsler.

„Věříme, že novému termínu bude více přát počasí,“ dodala první dáma Pardubického letního kina Pernštejn Hana Tomanová.

Prvním snímkem nového ročníku by tak v případě příznivého počasí měl být ve čtvrtek 28. června film Miloše Formana z roku 2006 Goyovy přízraky. Letošní ročník ostatně bude poctou nejslavnějšímu českému režisérovi Miloši Formanovi, jenž v polovině dubna zemřel. „Bude to ucelená přehlídka Formanových filmů, která podle našich informací nemá nikde jinde obdoby,“ uvedl promotér letního kina Jan Motyčka.

„Ojedinělý festival na počest Miloše Formana jsme nazvali Za vodou. Má spojitost jak s novým místem, tak s úspěchy slavného režiséra za Velkou louží. Poctu tomuto filmovému mistrovi osobně uvede jeden z jeho nejbližších spolupracovníků a přátel Jan Chicago Novák,“ dodal Drechsler.

Pardubické letní kino Pernštejn se letos usídlí na louce na pravém břehu Labe nedaleko mostu Pavla Wonky. „Poté, co jsme se dozvěděli, že nebudeme moct promítat na místě bývalých jatek, jsme zoufale hledali nový prostor. Tento nám přijde úžasný, kousek od centra města, ale přitom v přírodě. Domníváme se, že by mohl mít ještě větší genius loci než Tyršovy sady,“ prohlásil Drechsler. Promítat se tu bude vždy po setmění, v červenci od 21:30 hodin a v srpnu od 21 hodin.

„Už mnoho let držíme dramaturgii, která se nám osvědčila. Pondělní večery budou opět vyhrazeny rodinným filmům, úterní zajímavým snímkům z celého světa. Středa bude patřit dětským, animovaným titulům, čtvrtek dokumentům a artovějším snímkům, pátek českým filmům, sobota a neděle pak komerčně úspěšným,“ doplnil Drechsler.