Zájemci si až do 16. září budou moci prohlédnout kolem čtyř desítek svatebních a společenských šatů, které doplní svatební oznámení, závoje, rukavičky či dobové fotografie. „Výstava by mohla pomoci rozptýlit představy, že nevěsty na přelomu století oblékaly především bílé šaty s vlečkou,“ konstatovala kurátorka.

„Objevují se sice už v polovině 19. století, ale ještě na začátku 20. nebyly běžné. Smetanové a bílé šaty si nevěsty pořizovaly až ve 20. a 30. letech minulého století,“ poznamenala Ilona Klemšová.

„Za války a po válce došlo ke zcivilnění sňatku a převládl trend univerzálního kostýmku, který se pak dal běžně nosit. Romantické šaty na jeden den se začaly šít až v 70. letech,“ podotkla kurátorka výstavy, kde budou k vidění především barevné svatební šaty.

Mužská svatební móda šla ruku v ruce s běžným a společenským oděvem. Ženichové nosili fraky, smokingy a žakety. Jaký typ obleku muž zvolil, záleželo na hodině, kdy se svatba konala. „Frak se hodil na svatební obřad až po osmnácté hodině,“ sdělila Ilona Klemšová. „Na výstavě bude k vidění i svatební stůl či svatební album ředitele pardubické Franckovky Františka Riegera, který byl spřízněn s politikem Františkem Ladislavem Riegerem,“ uzavřela kurátorka výstavy.