VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Le Quattro Stagioni představí v letní části Mnozil Brass

Pardubice - /ROZHOVOR/ - Fenomenální rakouský žesťový soubor vystoupí 12. června, vstupenky rychle mizí.

9.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv souboru

Mezinárodní hudební festival Le Quattro Stagioni (LQS) má za sebou jarní část. O tom, co bylo a co se chystá dál, řekl našemu Deníku prezident festivalu Jaromír M. Krygel. Zároveň také pohovořil o své koncepci, s níž se hlásil na pozici ředitele Komorní filharmonie Pardubice (KFP).

Jarní část festivalu LQS je již za námi, na co se mohou pardubičtí těšit v létě?
Po jarní části LQS pokračuje „pardubické festivalování“ koncerty Pardubického hudebního jara, které budou zakončeny závěrečným koncertem 31. května. Pak již můžeme hovořit o letní části pardubického festivalu LQS, která přinese pouze jeden koncert, za to však opravdovou lahůdku, a to v podobě vystoupení fenomenálního rakouského žesťového souboru Mnozil Brass.

Můžete nám tento soubor blíže představit?
Mnozil Brass je v současnosti jedním z nejkreativnějších a nejvíce fascinujících žesťových souborů na světě. Jejich vystoupení je v podstatě velká žesťová show, která v sobě zahrnuje typický rakouský styl humoru, nekonvenčnost a žánrovou rozmanitost. Naprostou samozřejmostí je nebývale virtuózní hra a perfektní hudební interpretace. Tento soubor absolvuje v červnu velké turné po Německu, Holandsku a po třetí ve své historii zavítá do České republiky, právě k nám do Pardubic. Koncert se uskuteční v neděli 12. června v Sukově síni Domu hudby a vstupenky je již nyní možné zakoupit v předprodeji Pardubice Region Tourism u Zelené brány.

Docela nedávno proběhlo výběrové řízení na místo ředitele KFP, jehož jste se také zúčastnil. Jakou vizi jste měl?
Má vize byla vzhledem k významu tohoto tělesa logicky přísná a připravená tak, aby toto těleso mohlo obstát těm nejvyšším nárokům dnešní konkurence orchestrů domácích i zahraničních. Jsem zvyklý dělat věci na sto procent, ne jiné by to bylo v případě vedení KFP. Asi nejlépe to dokládají výsledky našeho festivalu. Festival LQS, ač vznikl velmi nešťastně s příchodem ekonomické krize, si docela velmi rychle získal poměrně vysoký kredit, o čemž svědčí jednak zájem veřejnosti, ale i posouzení odborné hudební kritiky.

Jaká však byla koncepce, s níž jste se o pozici ředitele KFP ucházel?
Vzhledem k rozsahu poměrně obsáhlé koncepce uvedu jeden malý příklad. Před nedávnem jsem nezávazně oslovil jednoho zkušeného manažera, zda by byl ochoten pracovat pro KFP. Jeho odpověď byla opatrná, musel by se totiž přestěhovat do Pardubic z Prahy. Před pár dny mi však sdělil, že by „do toho snad i šel“. Jedná se o manažera, který žil několik let v zahraničí a dík svým bohatým zkušenostem a kontaktům dokázal sjednat koncerty orchestrů například v Rusku nebo na prestižních festivalech Evropy jako je Salzburgerfestspiele. Zkrátka manažer, kterého by pardubické filharmonii mohly jiné orchestry jen závidět. Bohužel však pro filharmonii, tohoto manažera vzhledem k výsledkům konkurzního řízení oslovovat nebudu a ani nemohu a budu jen doufat a přát filharmonikům, aby pod vedením paní Jarmily Zbořilové a její manažerské posily Tomáše Kráčmara, dokázali nejen upevnit a rozvíjet vysokou uměleckou úroveň filharmonie, ale také prosadit tento orchestr na ta nejuznávanější pódia u nás i v zahraničí.

Jste tedy přesvědčen, že to co pardubické filharmonii nejvíc schází, jsou zahraniční koncerty?
Není jistě správné posuzovat jakékoli těleso jen podle toho, kolik má zahraničních koncertů. Pardubická filharmonie má však v tuto chvíli obrovskou nevýhodu. Ve své historii totiž nastavila laťku opravdu hodně vysoko, a to včetně pravidelného hostování na prestižních festivalech u nás či vystupování v prestižních zahraničních sálech jako je Festspielhaus Salzburg a mnoho dalších. Je tedy ne potřebou, ale morálním závazkem každého ředitele či statutárního zástupce tuto vysokou laťku nejen udržet, ale případně se ji snažit i překračovat.

Myslíte si snad, že nový koncertní manažer toho není schopen? Bylo avizováno, že vystudoval v zahraničí a působil u dvou orchestrů v cizině?
Sám jsem si dík manažerování festivalu velmi dobře ověřil, jak je náročné vybudovat portfolio přátelských vztahů, vazeb, kontaktů a tak dále. Na festivalu LQS pracuji intenzivně přibližně 4 roky včetně sobot, nedělí, svátků či jiného volna. Tomu, kdo by mi dnes chtěl namluvit, že ze mě udělá dobrého manažera za pár měsíců či rok, rád nabídnu vysokou peněžitou odměnu. Právě proto jsem malinko skeptický, poněvadž mám za to, že nový koncertní manažer KFP vlastně teprve nedávno dostudoval, myslím v Olomouci a nikoliv v zahraničí a v takovéto významné manažerské roli je vůbec poprvé. Osobně proti němu nemám nejmenší výhrady, jen bych filharmonii ze srdce přál výraznou manažerskou osobnost, nabytou zkušenostmi i kontakty, aby se toto těleso mohlo v co nejkratší době opět pyšnit řadou opravdu významných koncertů u nás i v zahraničí, jako tomu bylo dřív.

(msu)

9.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení