Pardubické letní kino Pernštejn, které po celou dobu prázdnin promítá v Tyršových sadech zcela zdarma, uvede v sobotu večer od 21.30 hodin film Pouta. „Tento příběh zavede diváky do Československa v roce 1982,“ prohlásil jeden z provozovatelů Pardubického letního kina Pernštejn Tomáš Drechsler.

„Totalitní režim se zdá jako nekonečný a neukončitelný. Antonín, příslušník tajné policie, v sobě má obrovský nezacílený vztek a všechno kolem – práce i rodinný život – ho ubíjí a nudí. Upne se na Kláru, pro něj nedosažitelnou dívku, neví, co od ní chce, ale chce to strašně. Není v tom láska ani jiný druh čisté vášně – pouze spalující touha po iluzi útěku z klece nudného života beze smyslu,“ nastínil Tomáš Drechsler.

„Antonínova nesmyslná snaha získat Kláru pro sebe ho obrací i proti vlastním lidem a systému. Pokud ale Antonín porušuje pravidla organizace, jíž slouží, není to gesto občanské, nebo dokonce politické – je to vzpoura čistě osobní a zběsilá. Antonínova zkáza v sobě však možná nese i jakousi prchavou naději,“ sdělil provozovatel letního kina, kde zítra ve stejný čas a na stejném místě přijde na řadu snímek Piráti na vlnách.

„Pokud jde o rockovou muziku, byla šedesátá léta zlatou érou. Regulemi sešněrovaný rozhlasový trh ve Velké Británii to ale okázale ignoroval, a tak mohli tamní posluchači svou oblíbenou muziku poslouchat jen dvě hodiny týdně na vlnách veřejnoprávní BBC. Pak se však objevilo Radio Rock, které tuhle nebezpečnou hudbu šířilo 24 hodin denně a přísná nařízení obcházelo jednoduchým trikem – vysíláním z lodi plující Severním mořem těsně za hranicemi britských teritoriálních vod, což byla výjimka, na kterou byli i vynalézaví zákonodárci krátcí,“ nechal se slyšet Tomáš Drechsler.

(red)