Program zahájila skupina W.A.F. a po ní už dostala prostor známější jména. Na pódiu se objevil písničkář Xindl X se svými největšími hity. Návštěvníci si s ním v chladném letním počasí zanotovali i Štědrý večer nastal a další songy. Na Létofestu je typické, že obvykle dorazí hudební fanoušci různých věkových kategorií, a tak slova písně V blbým věku „ještě jsem nebyl in a už jsem retro“ svorně zněla z úst mladších i starších.

Pohodovou atmosféru pak svými milými, i když občas smutnými písničkami navodila skupina Mňága a Žďorp. Došlo na takové hity, jako je Měsíc, Nagasaki Hirošima či Made in Valmez.

Jiskru koncertu Pražského výběru potom dodala Iva Pazderková, která opět dokázala, že není jen „Blbá blondýna“, ale také vysoce kvalitní zpěvačka.

Tvrdší tóny zněly při vystoupení slovenské skupiny Horkýže Slíže. A fanoušci si to náramně užívali, stejně jako hudebníci. „Pardubice, my vás ľubime,“ volal zpěvák Peter „Kuko“ Hrivňák.

Hravé písně

Bavila také kapela Mig 21 v čele se showmanem Jiřím Macháčkem, která kromě známých a hravých písní v současné době demonstrací spustila i píseň Svoboda není levná věc.

Svým ohromujícím pěveckým talentem se v závěru vystoupení Monkey Business blýskl Matěj Ruppert.

Sobotní program sice zkomplikoval déšť, ale řadu fanoušků to neodradilo a počasí se nakonec umoudřilo. „Báli jsme se, aby nebylo moc ošklivo a nikdo před pódiem nebyl, nebo moc hezky a všichni byli na plovárně. Jsme rádi, že tu jste, a děkujeme za atmosféru,“ komentoval to zpěvák kapely O5 a Radeček Tomáš Polák.

Energie a efekty

Tradičně velmi kvalitní a energické vystoupení plné efektů si připravila zpěvačka Lenny. Ta na svých písních stále pracuje, takže se občas stává, že znějí jinak, než jak jsou fanoušci zvyklí. Tentokrát jí k tomu pomohla

i dvoučlenná dechová sekce. „Jsem ráda, že sérii Létofestů můžeme zahájit zrovna tady v Pardubicích,“ popsala Lenny, která si krajské město vybrala i jako jednu ze zastávek svého podzimního turné. Kromě známých písní zazpívala také novinky Next to Me a Lovers Do. Nakonec skromně požádala fanoušky, ať zpívají s ní, pokud píseň znají. A jak by neznali, když šlo o její největší hit Hell.o, jímž rozproudila celý areál.

Pulsující dav

Následně publikum začalo bouřit ještě víc, na pódiu se totiž objevila domácí Vypsaná fixa. Ta si nechala playlist sestavit od samotných fanoušků na Facebooku, a tak závodištěm zněly písně jako Darling, Domácí motokrosař, 1982, Nina nebo Antidepresivní rybička. A byl to nářez, „pulsující dav“ vytvořil skvělou a bezstarostnou atmosféru. Mnozí návštěvníci se shodli, že pro ně byla Fixa vrcholem festivalu.

Neokoukanou a nápaditou světelnou show v kombinaci s hity, které zná celá republika, přivezla kapela Wanastowi vjecy. A začala zostra – songem Andělé. Fanoušci uvítali také píseň Čaroděj. „Tomáš Vartecký ji napsal při pohledu na hrad Kunětická hora,“ poznamenal zpěvák Robert Kodym.

Závěr festivalu patřil skupině Divokej Bill, která posluchače neochudila o písně, jako je Malování, Tsunami, Lásko nebo Rozárka.

Létofest se vydařil i po organizační stránce. Nově zavedené bezkontaktní placení prostřednictvím náramků na rozdíl od majálesu dobře fungovalo, obsluha automaticky ukazovala, jaký má návštěvník na čipu zůstatek, takže ten měl platby neustále pod kontrolou. Vratné kelímky jsou už na většině festivalů samozřejmostí a je dobře, že to platí i pro Létofest. Ten tak letos opravdu stál za to.