Na Kunětické hoře v sobotu od 20:30 hodin uvede Východočeské divadlo (VČD) premiéru populární hudební parodie westernů Limonádový Joe. V hlavní roli abstinujícího pistolníka se divákům představí Josef Pejchal.

Limonádový Joe má přesnou mušku, zářivý úsměv a krásný hlas tenora. Popíjí jen Kolaloku, alkoholu se nedotkne. Bojuje proti padouchům Divokého západu, kteří se neštítí těch nejhanebnějších zločinů, a hájí nový spravedlivý svět, kde čestnost a pravda vyhrává, zlo se se zlou potáže.

Na počátku popularity Limonádového Joea stál časopisecký povídkový cyklus, následně román a pak divadelní hra.
Kultovním však Joe začal být až po roce 1964, kdy svůj film Limonádový Joe aneb Koňská opera premiéroval režisér Oldřich Lipský.

Mnoho verzí

„Hra Limonádový Joe se vyvíjela, má mnoho podob. V naší úpravě vycházíme především z Brdečkovy konečné divadelní verze. Přihlížíme ale i k verzím předchozím a filmovému scénáři, takže výsledkem bude kompilát. Zazní samozřejmě všechny známé hlášky, ale některé situace jsou řešeny trochu jinak než ve filmu," vysvětlil dramaturg VČD Zdeněk Janál.

Novou inscenaci režíruje umělecký šéf příbramského divadla Milan Schejbal, který s pardubickým divadlem spolupracoval již na komedii Charleyova teta.
Když dostal nabídku režírovat známou parodii v plenéru na Kunětické hoře, neváhal prý ani vteřinu.

Zpracovat notoricky známou látku ale podle režiséra není vůbec jednoduché. Diváci totiž mají přesnou představu, jak má hra vypadat.

„Filmové hlášky není možné vynechat, lidé na ně čekají. V naší inscenaci jsme použili i některé písně, které se ve filmu neobjevily, ale nám přišly divadelně zajímavé," podotkl Milan Schejbal.
Pojetí a charaktery některých postav jsou trochu odlišné, než jak je diváci znají z filmu Oldřicha Lipského. Výraznou odlišnost by ovšem diváci mohli snášet špatně.

„Viděl jsem v divadle verzi, kde Joe neměl svůj typický bílý kostým a diváci ji nepřijali. Je to prostě už součást jeho archetypu," uvedl režisér.

Zkoušení v exteriérech je pro herce i technické pracovníky hodně náročné. Vzhledem ke zpoždění předchozí premiéry Duše – krajina širá bylo navíc tentokrát na práci opravdu málo času.

Všichni se těší

„Limonádový Joe je pro nás významný a náročný projekt. Zkoušení na Kunětické hoře je náročné, ale snad všichni v divadle se na něj těší. Pro divadlo je to navíc i ekonomicky výnosné. Prodáme díky tomu 15 až 20 představení na volnou kasu, což by se nám jinak v červnu nepovedlo," vysvětlil ředitel VČD Petr Dohnal.

Na podzim by se měla inscenace objevit i na prknech Městského divadla a na její interiérovou premiéru by měl dorazit i filmový představitel Karel Fiala, který letos oslaví již devadesáté narozeniny.