Měl by to být první krok k tomu, aby se loutkářství v budoucnu mohlo dostat i na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Uvedl to mluvčí hradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Žádost o zapsání loutkářství na národní seznam již kraje podaly ministerstvu kultury. Souhlas s nominací také potvrdili zástupci amatérských a profesionálních loutkářských souborů a členové Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství. Pokud žadatelé přesvědčí odbornou komisi, mohlo by se loutkářství na seznam dostat letos na podzim.

Do národního seznamu jsou zařazovány tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. „Východní Čechy jsou nejlepším příkladem. Právě tady v polovině 19. století v naprosto bezkonkurenční míře působily téměř v každém městě a každé obci ochotnické loutkářské soubory,“ uvedl hradecký hejtman Lubomír Franc.

V hradeckém kraji v současnosti existují desítky amatérských loutkových divadel a také známá profesionální scéna Divadlo Drak, jehož poetika vyrůstala z lidového loutkářství proslulé rodiny Matěje Kopeckého.

V Pardubickém kraji působí ojedinělá odborná instituce, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se sbírkou tuzemských i zahraničních loutek. V Chrudimi se také od roku 1951 koná Loutkářská Chrudim, která je nejstarší přehlídkou svého druhu na světě.

„Loutkářství je náš fenomén. Na loutkách jsem vyrůstal já, generace přede mnou a věřím, že budou i ty následující. Právě pro ně chceme loutkářství co nejvíce zviditelnit,“ řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Naposledy byla na seznam nehmotného kulturního dědictví České republiky letos zapsána česká myslivost. I myslivci to označují jako první a nezbytný krok k tomu, aby se myslivosti dostalo stejného ocenění i od mezinárodní organizace UNESCO.