Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mám rád, když humor jiskří 
a perlí, říká herec Jan Přeučil

Pardubice - „Úsměv je pro život velice důležitý a když je přenesen do jevištní podoby, je to příjemné".

2.2.2016
SDÍLEJ:

Jan Přeučil na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích.Foto: Michal Klíma

Šestý soutěžní den Grand Festivalu smíchu byl ve znamení anglického humoru, proto představení Zavolejte Jeevese zaštítil i elegantní a šarmantní garant.
Nemůže být řeč o nikom jiném než o pardubickém rodákovi, herci, gentlemanovi JANU PŘEUČILOVI.

Jak jste se těšil na letošní ročník Grand Festivalu smíchu?
Jsem tady podruhé a pokaždé, když jsem osloven, tak mě to velmi potěšilo. Myslím si, že tento festival je ojedinělou záležitostí v celé České i Slovenské republice. Úsměv je pro život hodně důležitý a když je přenesen do jevištní podoby, tak je to velice příjemné. Navíc diváci tu mohou vidět nejrůznější představení z celé České republiky, která rezonují smíchem, úsměvem a určitou kvalitou.

Jaké je to pro vás vrátit se 
zpět do rodného města?

Když jsem v Pardubicích, uvědomuji si, že jsem se tady narodil. Můj tatínek zde velice intenzivně působil, politicky i ekonomicky. Dokonce se v roce 1945 stal poslancem Prozatímního Národního shromáždění za Pardubický kraj, vždycky za Pardubice bojoval. To všechno na mě dopadá, když se sem vracím. Když jsem se tu teď procházel, uvědomil jsem si, jak Pardubice rozkvetly a jak je to příjemné, milé, moderní, voňavé město, které má svou atmosféru. Nebál bych se říct, že krásně konkurují Hradci Králové, odkud pochází moje milovaná žena Evička.

Mluvil jste o tom, jak moc máte rád anglický humor. Oblíbil jste si některé konkrétní autory?
Mám velice rád Oscara Wilda a G. B. Shawa. Kdo umí tyto komedie zahrát, tak klobouk dolů. Hraní konverzačních komedií je hodně náročné a málokdo ho umí. Byl jsem velice překvapen, jak se kolegové z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích bravurně vyrovnali s autorem, který komedii Zavolejte Jeevese napsal. Byl jsem ohromen tou bravurností, profesionalitou, prací s textem i podtextem. Musím uznat, že toto představení mělo vysokou profesionální úroveň a svůj osobitý, milý úsměv.

Spisovatel Zdeněk Jirotka se nechal inspirovat při psaní Saturnina postavou Jeevese. Jak byste zhodnotil tato dvě díla?

Od toho jsou literární a divadelní kritici. Já to mohu hodnotit jen jako herec. Myslím si, že Jirotkovy texty i texty P. G. Wodehouseho jsou v jisté rovině. Důležité je, že v obou případech nechybí milý anglický humor. Z reakcí pardubických diváků bylo vidět, jak tento druh humoru mají rádi. Osobně nejsem zastáncem vulgárního humoru, naopak, když ten humor perlí a jiskří, je to příjemné a vyvolává to na tváři mimický úsměv. A to se jihočeským kolegům povedlo.

Jaké z plány máte na rok 2016?

Plánů je celá řada. Hostuji v divadle Ypsilon. Čekají mě Letní shakespearovské slavnosti. Jezdím s inscenací Světáci se společnosti Háta a s Evičkou máme divadlo pro děti, Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila, se kterým kočujeme po českých i moravských městech. Velice často jezdíme i do Pardubic. Tento druh divadla dělá více mých kolegů. Osobně si myslím, že je to hodně důležité pro nastupující generaci, aby se odpoutala od mobilních telefonů i notebooků, protože osobní kontakt jeviště a hlediště podporuje rozvoj dětské představivosti, fantazie a v neposlední řadě rovněž lásku k českému jazyku.

Měl jste nějakou vysněnou roli?
Po dobu 33 let jsem působil v Divadle Na zábradlí, za ty roky jsem si tam zahrál řadu úžasných rolí. Ale stále zůstávají i ty, které bych si přál zahrát. Ale protože jsem jako herec pověrčivý, nemůžu vám je prozradit. Kdybych to udělal, nesplnilo by se to.

Co byste popřál pardubickému Grand Festivalu smíchu?

Přeji si, aby i další léta tohoto festivalu byly tak báječné. Věřím, že za čtyři roky, kdy Grand Festival smíchu oslaví dvacet let, se zde zase všichni uvidíme. 

Jana Müllerová

Autor: Redakce

2.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Volby pokračují až do 14 hodin, výsledky budou večer

Z utkání hokejové extraligy Pardubice – Zlín (4:3 po prodloužení).
14

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubice - Úderem druhé se otevřely volební místnosti v celé republice. Pardubický deník byl u toho, když se tak stalo na Základní škole Bratranců Veverkových v centru Pardubic.

Pardubická kapela Trdlo oslaví 35 let se stejně starými Kameloty

Pardubice – Nejen volbami jest člověk živ. Místo sledování volebních výsledků tak může v sobotu večer zajít například do pardubického hudebního klubu Žlutý pes na Cihelně, kde oslaví 35 let existence pardubická kapela Trdlo, mimo jiné vítězka Porty 1997.

V Pardubické nemocnici chtěla volit asi třicítka pacientů

Pardubice - Lidé, kteří jsou v den voleb hospitalizovaní v Pardubické nemocnici, o svou šanci nepřišli. Mohli totiž volit do přenosné urny. Zájem o volby projevilo zhruba třicet pacientů z jedenácti oddělení. Zástupci volební komise z okrsku Pardubičky přišli s přenosnou urnou dnes (pátek), ale mezi lůžka se vypraví i zítra, aby umožnili zájemcům vhodit do urny obálku s hlasem.

Nejtvrdší bojovníci se utkají v aréně. Budou mezi nimi i ženy

Pardubice – Pardubická Tipsport arena nebude v sobotu patřit hokeji, ba ani basketbalu, ale nejtvrdšími bojovému sportu MMA (smíšeným bojovým uměním).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení