„Bál jsem se, že vzhledem k počasí třeba nepřijde tolik lidí. Ale nakonec bylo takřka plné náměstí Republiky,“ konstatoval ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Symbolické rozloučení

„Přišlo mi symbolické, že se obyvatelé i návštěvníci Pardubic mohli rozloučit s Václavem Havlem v místě, kde ho poprvé vítali v lednu roku 1990 a nemuseli jezdit do Prahy,“ poznamenal Petr Dohnal.

„Všechny akce, které byly vzpomínkou na Václava Havla, vznikaly hodně spontánně. Jakýkoliv nápad byl realizován s elánem a odhodlaností všech zúčastněných. Myšlenka na velkoplošnou projekci před divadlem vznikla na radnici, my jsme pomáhali hlavně s technickým zajištěním celé akce. I když jsme museli vyřešit spoustu problémů a hrozilo, že se nám nepovede napojit na přímý přenos České televize, nakonec všechno dobře dopadlo,“ oddychl si ředitel Východočeského divadla, jehož potěšilo, že na poslední pardubické rozloučení s významným dramatikem a státníkem dorazilo velké množství mladých lidí.

„Věřme, že je to naděje do budoucna. I oni si mohou na osobě Václava Havla uvědomit, že v politice může existovat nějaká autorita. Ta se z ní v posledních letech, alespoň podle mého názoru, trochu vytratila,“ posteskl si šéf pardubického stánku Thálie. „Na příkladu Václava Havla bylo vidět, že politik může lidi oslovit. To mnoho osobností nedovede, ale měli bychom je hledat,“ doplnil Petr Dohnal.

Takřka plná kondolenční kniha

„Kondolenční kniha umístěná ve Východočeském divadle už byla k pátečnímu poledni takřka celá zaplněná. Vydržely u ní i obě tužky, které se nám třeba při jiných příležitostech často ztrácí. I to mi přijde jako symbolický důkaz úcty k Václavu Havlovi,“ nechal se slyšet ředitel Východočeského divadla.

To se v době státního smutku připojilo k poklonění památce Václava Havla minutou ticha před každým představením. „Myslím, že Václav Havel by si nepřál, aby divadla nehrála. Během čtyř představení, na které zavítalo zhruba dva tisíce diváků, se v hledišti nenašel snad nikdo, kdo by symbolicky nepovstal nebo mu jiným způsobem nevzdal úctu,“ dodal Petr Dohnal.

Ten přispěl k uctění památky bývalého prezidenta i se svým osobním záznamem, který v roce 1990 natočil při první návštěvě Václava Havla v Pardubicích. „Tento záznam mi evokuje vzpomínku na dobu, která byla plná ideálů a naděje, kdy k sobě lidé měli blízko. Možná úmrtí Václava Havla přispěje k tomu, že se zamyslíme nad tím, zda by se tento pocit mohl alespoň částečně vrátit,“ uzavřel ředitel Východočeského divadla.