Součástí bohatého víkendového programu festivalu byl rovněž například lampionový průvod, zábavné dětské odpoledne, Běh naděje navazující na Běh Terryho Foxe, dny otevřených dveří radnice, muzea, galerie i Domu kultury Dukla nebo Dny medu, jejichž součástí byla v Kulturním domě Hronovická již tradičně soutěž o nejlepší med Pardubicka.

„Také jsme zde chtěli přiblížit lidem z města život na vesnici. Proto jsme tu měli třeba živé kozy nebo včelí úl. K dostání tu byly rovněž výrobky z medu, ovčí vlny, kozí zmrzlina či kozí sýry, keramika a samozřejmě perník. Zájemci si tady mohli dokonce ozdobit vlastníma rukama ten svůj,“ řekl předseda pořádajícího spolku pardubických včelařů Evžen Báchor.

„Součástí programu byly i odborné přednášky na téma racionalizace chovu včel či prospěšnost včelích produktů na zdraví a lidský organismus. Nechyběla ani beseda s tvůrcem funkčních papírových modelů zemědělských strojů,“ uvedl Evžen Báchor.

„Na Dny medu dorazily i dvě bílé paní z Pernštejna, které Pardubicím popřály nejen hodně štěstí a úspěchů, ale zároveň nám uvařily prosnou medovou kaši, kterou tu měl každý možnost ochutnat,“ poznamenal šéf pardubických včelařů.

Ti na této akci pokřtili rovněž publikaci mapující sto let včelařství na Pardubicku. „Tato kniha byla napsána ke stému výročí vzniku pardubického spolku. Samozřejmě jsou v ní zahrnuty nejen zkušenosti našich včelařů, ale i zajímavosti z historie, informace o včelích produktech či různé pranostiky a recepty. Myslím, že si v ní každý najde to své,“ nechal se slyšet Evžen Báchor, jehož potěšilo, že jedním z kmotrů knihy se stal premiér Mirek Topolánek. „Domnívám se, že v Pardubicích není tolik akcí, které by zajahovali přímo nejvyšší představitelé státu. Jsem rád, že právě Dny medu jsou mezi nimi,“ sdělil Evžen Báchor.

Dědictví předků

„Za tu dobu, co jsem ve vládě, jsme museli problematiku včelařství řešit už několikrát. Já preferuji včelaře, kteří se ke svým včelstvům chovají zodpovědně a ty jsem tu potkal. Mluvíme–li o dědictví otců, tak medovina byla jedním z nejoblíbenějších nápojů našich předků. Právě včelaři nesou tuto tradici přes všechna protivenství, která jim přináší moderní doba. A patří k tomu nejlepšímu, co máme – ke spolkům a občanským iniciativám, které nejen, že něco chtějí po státu, ale zároveň něco přinášejí lidem a přírodě,“ dodal premiér Topolánek.