Herec a režisér Luděk Munzar dnes slaví 79. narozeniny. Jihočeského rodáka původně přitahovala technika a v dětství i dospívání měl sen stát se vojenským stíhačem. Nakonec dal přednost herectví, o které se začal zajímat během studia na Vyšší hospodářské škole v Hradci Králové: hrál v místním mládežnickém souboru Mladá scéna.

Dětské sny

„Chtěl jsem být jen pilotem,“ vzpomínal nedávno Luděk Munzar na svůj dětský sen. „K létání jsem přičichl v Hradci Králové, hned po válce. Tatínek mě kvůli přihlášce do pilotního klubu dokonce ostaršil o dva roky, abych mohl létat –  to byl snad jediný podvod v životě, který udělal. Měl jsem jediný cíl, že prostě budu v pilotní škole v Hradci Králové a když budu mít špinavé prádlo, tak nemusím jezdit domů, ale vysypu to z letadla mamince na zahrádku. Jako chlapa mě lákala ta nádherná modročerná uniforma, na kterou by letěly holky…“

K divadlu

Herecká kariéra se mu stala osudem, jak už to bývá, dílem náhody: „V divadelním souboru Mladá scéna, který právě v Hradci Králové vznikl, jsem občas něco přečetl nebo zarecitoval básničku. Pak jsme se dostali s nějakou hrou až na Jiráskův Hronov a tam jsem zjistil, že na herectví je škola. Já jsem si myslel, že k divadlu se utíká. Tak jsem to vždycky četl v knížkách, jak někdo opustil rodinu, ona ho zavrhla, stal se šmírákem, hercem a pak se dostal do Národního… Tak jsem se přihlásil na DAMU,“ říká o svojí cestě k herectví dnešní oslavenec.

Kariéra

Luděk Munzar patřil přes tři dekády k oporám pražského Národního divadla a je znám z desítek filmů a seriálů, výrazně se uplatnil v rozhlase a dabingu, jeho hlasem v Česku ve většině filmů mluví Paul Newman.

Na jevišti Národního divadla vytvořil řadu významných rolí: Merkucia v Romeovi a Julii, Mefistofela ve Faustovi, Jindřicha V. v Shakespearově stejnojmenné hře či Agamemnona v Orestei.

V televizi a ve filmu hrál často po boku své manželky Jany Hlaváčové. Herecký koncert rozehráli třeba v životopisném filmu o Leoši Janáčkovi Lev s bílou hřívou. Luděk Munzar hrál také ve filmu podle Kunderova Žertu, k dalším jeho filmům patří Dědeček automobil či Srpnová neděle.