Grand Festival smíchu se blíží a letošní dvanáctý ročník přinese i jednu zajímavou novinku. Poprvé se totiž bude udělovat Cena Genia smíchu.

Letošní pardubický festival se koná od 27. února do 5. března, soutěžit v něm opět bude sedm nejlepších komedií českých divadel. Připraven je i bohatý doprovodný program, jehož součástí bude kromě divadelních inscenací třeba i tradiční kuličkiáda na ledě. Novinkou je Cena Genia smíchu, kterou může získat herec, autor či režisér, který je umělecky aktivní a který měl v poslední době velké zásluhy v oblasti komedie.

„Nezavádíme žádnou síň slávy, je to opravdu cena pro aktivní umělce. Název ceny je odvozen od sochy Genia od Bohumila Kafky, která je umístěna v průčelí historické budovy našeho divadla. Cenu pro vítěze zhotovila Klára Klose,“ pravil ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal.

Osobnost, která cenu získá, vybírala třicetičlenná odborná porota.
„Do druhého kola postoupili čtyři nominovaní, vesměs autoři a režiséři. Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem ocenit jejich tvorbu. Dosud totiž na Grand Festivalu smíchu dostávali ceny jen herci či divadla,“ podotkla dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Každé soutěžní představení bude mít letos opět své patrony. O tom, kdo se stane patronem jednotlivých inscenací se zatím jedná.
„Na festival by mohli dorazit Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Petr Kostka či Jan Přeučil,“ vyjmenoval oslovené slavné herce Petr Dohnal.

LUKÁŠ DUBSKÝ