Páteční večer se na pardubické hvězdárně při Domě dětí a mládeže (DDM) Delta ponese v duchu velkolepé kosmonautické vzpomínky. Od 19 hodin zde Astronomická společnost Pardubice pořádá přednášku známého popularizátora kosmonautiky Milana Halouska, pracovníka České kosmické kanceláře a člena Astronomické společnosti Pardubice, na téma „Gagarin nás všechny pozval do vesmíru“.

„U příležitosti blížícího se 50. výročí startu prvního člověka do vesmíru si přiblížíme události kolem kosmického letu Jurije Gagarina. Jeho cesta vesmírem trvala ve středu 12. 4. 1961 pouhých 108 minut, přesto změnila historii a navždy se zapsala do dějin lidstva. Není pochyb o tom, že toto půlstoleté výročí vyvolá mnoho otázek,“ uvedl Milan Halousek.

Co všechno historickému okamžiku předcházelo a co po něm následovalo? A jak to bylo s dodnes přesně neobjasněnými událostmi Gagarinovy tragické smrti v roce 1968? To všechno se pokusí na dnešní besedě Milan Halousek návštěvníkům objasnit.

Kdo je Halousek?

Milan Halousek je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Té se věnuje jak formou přednášek, tak i psaním, a to prostřednictvím hojně navštěvovaného internetového blogu Kosmos-News či jeho tištěné podoby.

Již od roku 2001 organizuje či spoluorganizuje oblíbené Kosmos-News party konající se tradičně v Lázních Bohdanči za přítomnosti vzácných hostů včetně známých kosmonautů. Významnou měrou se již několik let podílí na organizaci Světového kosmického týdne. Jako pracovník České kosmické kanceláře, založené v roce 2003, se kromě popularizace kosmonautiky a komunikace se zahraničními organizacemi věnuje i programu věnovanému mládeži. Je též předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a od roku 2003 členem Astronomické společnosti Pardubice. Neposledně je také vášnivým sběratelem autogramů všech známých žijících i již zesnulých kosmonautů.