Záhadnou smrt sousedčina psa, jenž je jedné noci nalezen s vidlemi v zádech, se rozhodne vyřešit patnáctiletý Christopher Boon. Hlavní protagonista netradičního detektivního příběhu má poruchu autistického spektra, je to ale nadšený matematik a obdivovatel vesmíru.

„Spisovatel Mark Haddon psal především pro děti. Románem Podivný případ se psem se prosadil mezi elitu, velmi rychle vznikla divadelní adaptace, kterou uvedlo Národní divadlo v Londýně,“ popsala dramaturgyně Anna Hlaváčková.

Hra se objevila v divadlech napříč republikou. „Hlavní je téma křehkosti rodinných vztahů. Dramatizace se na rozdíl od románu tolik nezaměřuje na vnitřní svět autisty, ale spíš na příběh. Snažili jsme se to nahradit audiovizuální složkou, která nabízí náhled do Christopherových myšlenkových pochodů,“ uvedla Kasha Jandáčková, která s pardubickým divadlem spolupracovala na jednom z INprojektů.

Hudební stránka

Mladá režisérka je absolventkou Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a dosud se zaměřovala spíše na autorské projekty. „Myslela jsem, že také tady budu moci více vstupovat do textu hry, ale autorská práva to neumožňují. Takže to doháníme hudební a výtvarnou stránkou,“ popsala režisérka.

Hlavní roli Christophera ztvární Josef Láska, který se při studiu role pokoušel proniknout do světa dětí s autismem. „Fáze seznamování s tématem byla dlouhá. Viděli jsme mnoho videí a hodně pro nás znamenala návštěva školy Svítání. Setkali jsme se tam s dětmi a měli jsme přednášku speciální pedagožky o projevech autismu,“ řekla Jandáčková.

Divadlo kvůli nové inscenaci vylepšilo technické zázemí Malé scény. „Snažíme se naplnit všechny představy realizačního týmu. Investovali jsme třeba do světel nebo zvukového pultu,“ řekl ředitel divadla Petr Dohnal.