„Vloni jsme si vyzkoušeli, že přímo v nemocnici můžeme přichystat letní kino. Proto jsme se rozhodli filmovou projekci zařadit na závěr programu Dne nemocnice a zpestřit tak pátý ročník této akce. A zároveň upozornit na problematiku viru HIV a onemocnění AIDS," prohlásil ředitel nemocnice Tomáš Gottvald.

Vstup zdarma

„Vstup na promítání, které se bude konat na prostranství za hlavní branou nemocnice, je zdarma. V případě nepříznivého počasí se však neuskuteční," dodal Dušan Korel.

Filmová projekce v nemocnici měla premiéru loni. Při oslavách 60. výročí psychiatrického oddělení se promítal Přelet nad kukaččím hnízdem. Na ten přišlo 500 diváků.

„Takový zájem nás potěšil. Proto si promítání ve spolupráci s úspěšným Pardubickým letním kinem zopakujeme. Při výběru filmu jsme znovu sáhli po oscarovém snímku se vztahem k medicíně," prozradil ředitel nemocnice.

Na legendární film Miloše Formana naváže tentokrát americký Klub poslední naděje. Vloni byl v šesti kategoriích nominován na Oscara. Nakonec byl oceněn třemi soškami: za výkony v hlavní a vedlejší mužské roli je získali Matthew McConaughey a Jared Leto, film obdržel také Oscara za nejlepší masky.

Navíc byl oceněn dvěma Zlatými glóby (Matthew McConaughey za nejlepší mužský herecký výkon a Jared Leto za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli).

Speciální akce

„Věříme, že naše volba tohoto filmu byla správná a že bude divácky atraktivní. Navíc se jedná o vysoce aktuální snímek, protože se věnuje tématu AIDS. Trend výskytu infekce HIV v Česku je dlouhodobě výrazně narůstající. To byl další důvod, proč jsme zvolili tento film," řekl Tomáš Gottvald.

Klub poslední naděje, který byl inspirován skutečnými událostmi, natočil režisér Jean-Marc Vallée a herecky v něm exceluje Matthew McConaughey. V hlavní roli hraje elektrikáře a příležitostného jezdce rodea Rona Woodroofa, který se dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Píše se rok 1985 a lékaři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevěděli rady. On se však nevzdává a pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít…

Každý zájemce se může na transfuzním oddělení (suterén budovy Chirurgické kliniky) nechat otestovat na infekci imunitního systému virem HIV. Při čtvrtečním Dni nemocnice od 13 do 17 hodin a pak v pátek 13. června od 7 do 11 hodin bude vyšetření nabízeno za speciální zlevněnou cenu 150 korun. Výsledek obdrží zájemci během pátku.   (pad)