Šestnáctý ročník Grand Festivalu smíchu je minulostí. Všechny ceny celorepublikové přehlídky nejlepších divadelních komedií byly rozdány v pondělí večer ve Východočeském divadle na Galavečeru smíchu.

Tři ceny do Brna

Před kamerami České televize získala hned tři ocenění brněnská inscenace Jméno. Největší sympatie vzbudila u diváků, studentské poroty a herečka Alena Antalová pak brala i Cenu za nejlepší ženský herecký výkon přehlídky.

„Po dlouhé době jsem byl na této inscenaci jako divák. Musím přiznat, že se mi také líbila a kdybych měl hlasovat v divácké anketě, určitě bych si také dal hlas. Myslím, že se nám představení v Pardubicích povedlo. Byli jsme moc rádi, že jsme si mohli na Grand Festivalu smíchu zahrát," nechal se slyšet režisér brněnské inscenace Petr Gazdík, který se během pondělního galavečera představil také jako zpěvák a dirigent.

To když se společně se svými syny Adamem a Josefem postarali o jednu z nejemotivnějších částí programu. Jejich „rodinný výstup" byl dalším hlubokým diváckým zážitkem. Kromě skvělých pěveckých výkonů všech tří protagonistů publikum ocenilo i maximální soustředění dvou roztomilých capartů, kteří v sobě geny rozhodně nezapřou.

Klobouk dolů před tím, co v tak útlém věku na jevišti dokážou a jakou hereckou a pěveckou kázeň v sobě mají!

Skvělou náladu měli také zástupci libereckého Divadla F. X. Šaldy, kteří se nakonec radovali z celkového vítězství v letošním ročníku a získali prestižní titul Komedie roku 2015. „Největší díl perníku, jímž jsem odkojený, patří režisérovi Ivanu Rajmontovi," vzdal hold nedávno zesnulé legendě Martin Polách, představitel hlavní mužské role Arnolfa v Molièrově hře.

Slavila i Dlouhá

Důvod k oslavě byl i v pražském Divadle v Dlouhé. Tento soubor totiž s Lidskou tragikomedií nejvíce okouzlil odbornou porotu a herec Jan Vondráček vybojoval i Cenu za nejlepší mužský herecký výkon přehlídky. A to za roli opilce Jaroslava Pulce.

„Honza chtěl přijet, těšil se, že zase bude frčet na perníku. Ale bojí se, aby se na něm nestal závislým," tlumočily členky pražského Divadla v Dlouhé pozdravy svého kolegy, který toto ocenění získal na pardubickém Grand Festivalu smíchu už potřetí.

Děvčata z Dlouhé pak obecenstvo pobavila i povedeným číslem, které neslo název Dívka z lepší rodiny.

Další zdařilý útok na bránice diváků má na svém kontě i herec Východočeského divadla Milan Němec.

Do písně Propil jsem svou gáži se vcítil tak, že by mu snad minimálně polovina sálu po představení byla ochotna pomoct s jeho momentální tíživou finanční situací.

Pardubický herec tak plynule navázal na podobnou etudu z prosincového Štědronočního zpívání ve Východočeském divadle. Tehdy si vybral pecku Vracaja sa dom, kterou proslavil moravský folkový bard Vlasta Redl.

Tentokrát si však jeho „opileckou" eskapádu užil přímo z první řady i ministr kultury Daniel Herman.

I politika je divadlo

„Rok 2015 mi přinesl mnoho legrace, nějaké dioptrie navíc, ale odnesl deset kilogramů," svěřil se Daniel Herman.

„Když vidím v hledišti Východočeského divadla tolik usměvavých tváří, je to vždy radostný pohled. Myslím, že Grand Festival smíchu má velký význam. Přál bych si, aby divákům vydržel úsměv na tváři dalších 51 týdnů," podotkl ministr kultury.

„K divadlu mám vztah i přes mé relativně blízké příbuzné, kterými jsou bratři Karel a Marian Rodenovi. Nikdy jsem neměl moc šancí nahlédnout do zákulisí tohoto světa, ale přijde mi obohacující a milý. A i politika je velké divadlo," uzavřel Daniel Herman.