Do pardubického divadla až z Paříže? Přesně takovou cestu absolvoval ve středu francouzský herec a dramatik Sébastien Thiéry. Na Malé scéně ve dvoře zhlédl představení své hry Pokusní králíci v režii Anny Petrželkové. Po skončení představení následovala zhruba půlhodinová diskuse, ve které měli diváci možnost ptát se nejen autora, ale i protagonistů absurdní komedie.

„Tuhle hru lze udělat mnoha různými styly. Pardubická verze je mnohem surrealističtější než ta, ve které jsem hrál ve Francii. Hrajeme ji tam více realisticky, herec v hlavní roli je pak mnohem starší," nechal se slyšet Sébastien Thiéry, který tuto komedii viděl již ve více provedeních, třeba ve Varšavě či Berlíně.

Úplná svoboda

„Nechávám divadlům úplnou svobodu pro vlastní interpretaci a jsem rád, když mají inscenátoři svou vizi," podotkl francouzský dramatik, který za hru Pokusní králíci získal prestižní Molièrovu cenu.

Nikdy se mu ale prý nestalo, že by svou hru kvůli razantní úpravě nepoznal. „Již se stalo, že jsem viděl svou hru ve vulgární interpretaci, která se mi vůbec nelíbila. Na druhou stranu jsem si alespoň vydělal," pravil se smíchem.

Thiéry se vůbec netají tím, že divadelní hry píše především proto, aby měl na svůj nový byt. V Paříži se tak hrají především v soukromých divadlech.
„V soukromém divadle musím respektovat určitá pravidla, protože hra musí vydělat. To v dotovaných divadlech mají při inscenování mých her větší volnost," vysvětlil oblíbený divadelní autor.

Filmová verze

Na otázku, co mu přinesl zisk Molièrovy ceny, odpověděl Thiéry, že tato cena především dokáže přesvědčit ostatní režiséry, aby si všímali jeho her.
„Pokusní králíci si získali dokonce i pozornost filmařů, takže se bude točit filmové verze této komedie," dodal Sebastién Thiéry, který prý nemá s bankou ani žádným Indem negativní zkušenost, ač by děj hry mohl vypovídat o opaku.

Výjimečným bylo středeční představení i pro herecký ansámbl. Zvýšenou trémou prý ale pardubičtí herci netrpěli. „Bylo nám jasné, že se nemusíme nutně držet textu, protože autor česky stejně nerozumí," uvedla se smíchem Lída Vlášková.