Planeta Mars přitahovala pozornost lidstva od nepaměti. Astronomové na ni po staletí zaměřovali své dalekohledy a od roku 1960 se vědci a inženýři z celého světa snaží  rudou planetu, našeho blízkého kosmického souseda, zkoumat také pomocí automatických kosmických sond. Že to není snadný úkol, jasně dokazuje celková bilance úspěšnosti těchto meziplanetárních průzkumných misí. Pouze polovina z nich byla úspěšná a splnila vytýčené úkoly. Druhá polovina automatů z různých důvodů selhala a v různých fázích letu svou misi předčasně ukončila.  Nejnovějším přírůstkem do skupiny těch úspěšných se letos v srpnu stala americká sonda Mars Science Laboratory se svou pojizdnou vědeckou laboratoří jménem Curiosity (Zvědavost).

Proč právě Mars? Proč je tak těžké na Marsu uspět? Jaké jsou základní otázky, na které se snažíme robotickým průzkumem Marsu odpovědět? Kdy na rudou planetu přistanou lidé a jaké jsou plány na další robotický průzkum?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Ing. Miroslav Pospíšil, člen českého Kosmo Klubu a dlouholetý nadšenec do letectví a kosmonautiky se zaměřením na bezpilotní průzkum Marsu.

Navštivte zdarma tuto vědeckou kavárnu v Pardubicích, a to vúterý 4. prosince od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Sv. Anežky České). Pořádají studenti Univerzity Pardubice díkyprojektu „Brána vědě/ní otevřená".