Premiéru má totiž inscenace slavného Cabaretu z autorské dílny tvůrců Chicaga Johna Kandera, Freda Ebba a Joea Masteroffa, kterou si do režie vzal Petr Novotný.

Ten ve Východočeském divadle nastudoval již řadu muzikálů a činoher.

Téma lásky je věčně živé a současné

„Téma lásky za jistých konkrétních dobových okolností, které jí kladou překážky, je věčně živé a navýsost současné. Vždycky si budeme povídat o tom, jestli je láska důležitější než kariéra a peníze. Co je to, co dává našemu životu smysl? Hluboký vztah, nebo naplnění našeho talentu, touhy po uznání?," přibližuje téma režisér Petr Novotný.

Cabaret je výjimečný tím, že se odehrává v Berlíně třicátých let. V době, kdy byly populární právě kabaretní kluby, jenž dávaly pocit nevázanosti. Muzikálová předloha z roku 1966 se stala senzací a proslavila ji také filmová adaptace o několik let později.

Dramaturgyně inscenace Jana Uherová krátce popisuje známý děj Cabaretu: „Píše se rok 1931 a do Berlína, města kypícího životem, přijíždí mladý americký spisovatel Clifford Bradshaw, aby psal, studoval a poznával svět. Průvodkyní se mu stává kabaretní zpěvačka Sally Bowles, se kterou naváže milostný románek."

Kabaret dává pocit volnosti a svobody

„Magicky ho přitahuje i kabaret, který je místem, kde se lidé baví, zároveň je však i metaforou pro svět, ve kterém se klaunství a absurdita staly základním životním pocitem. A počáteční pocit svobody a nevázanosti nemůže Clifforda nechat lhostejným před plíživým nástupem falešných idejí i stále stupňujícím se vlivem Hitlerovy NSDAP," shrnuje děj Jana Uherová.

V hlavních rolích se na pardubickém jevišti představí Martina Sikorová jako Sally Bowles, Ladislav Špiner coby Kabaretiér a Josef Pejchal v roli Clifforda.   (mm, ras)